isport.net.pl

isport.net.pl – zdrowie, uroda, sport

złota piłka
Sport

Złota Piłka – nagroda w najważniejszym plebiscycie przyznawana przez France Football dla najlepszych piłkarzy

Po zakończonych Mistrzostwach Świata w piłce nożnej w Katarze można odświeżyć nieco ranking piłkarzy. Top 10, którzy zostali nominowani aby wygrać złotą piłkę. W 2022 roku, w poprzednim plebiscycie Złota Piłka została wręczona Karimowi Benzemie. Polski napastnik Robert Lewandowski musiał zadowolić się nagrodą Gerda Müllera.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • czym jest plebiscyt Złotej Piłki
  • poprzednie edycje gali – kto zdobył ich najwięcej
  • obecna edycja – kiedy gala

Złota Piłka – na czym polega gala France Football gdzie wręczane są nagrody dla najlepszych piłkarzy  od 1956 roku

Gala wręczenia nagród Złotej Piłki to coroczne wydarzenie, podczas którego ogłaszani są laureaci nagród dla najlepszych piłkarzy na świecie. Organizowana jest przez francuski magazyn „France Football” od 1956 roku.
Podczas ceremonii wręczane są nagrody w kilku kategoriach, m.in.:

  •  Złota Piłka dla najlepszego piłkarza na świecie
  •  Złota Piłka Kobiet
  •  Nagroda Puskása za najpiękniejszego gola

Wszyscy laureaci są wybierani przez panel dziennikarzy piłkarskich z różnych krajów, którzy oceniają osiągnięcia piłkarzy w danym roku kalendarzowym.
Gala odbywa się zazwyczaj w grudniu, a w jej trakcie pojawiają się na scenie najlepsi piłkarze oraz wiele innych gwiazd futbolu. Zwykle jest to wydarzenie bardzo prestiżowe i medialne, z dużą liczbą dziennikarzy i fotoreporterów obecnych na miejscu. Złota Piłka, znana również jako Ballon d’Or, to prestiżowe wyróżnienie, które przyznawane jest najlepszemu piłkarzowi na świecie. Od momentu jej powstania wiele gwiazd piłki nożnej miało okazję sięgnąć po to prestiżowe trofeum, w tym legendarni gracze takie jak Diego Maradona czy Pelé.

Poprzednie edycje – zwycięzcy, najlepsze wyniki, komu najwięcej złotych piłek zostało wręczonych

Najwięcej razy Złotą Piłkę zdobył Lionel Messi. Argentyński piłkarz był laureatem tego prestiżowego wyróżnienia aż siedmiokrotnie. Messi sięgnął po Złotą Piłkę w latach 2009, 2010, 2011, 2012, 2015, 2019 i 2021. Jego imponujące osiągnięcia w drużynie FC Barcelona, a także sukcesy w reprezentacji Argentyny, przyczyniły się do uznania go za najlepszego piłkarza na świecie przez France Football.

  • W 2021 roku Lionel Messi zdobył swoją siódmą Złotą Piłkę, co czyni go rekordzistą w historii plebiscytu. Messi zdobył nagrodę za swoje osiągnięcia w FC Barcelona, a także za triumf w Copa America z reprezentacją Argentyny.
  • Cristiano Ronaldo, wielokrotny zdobywca Złotej Piłki, również ma na swoim koncie wiele wyróżnień. Portugalczyk zdobył Złotą Piłkę w latach 2008, 2013, 2014, 2016 i 2017.
  • Inni piłkarze, którzy osiągnęli sukces w plebiscycie Złota Piłka, to między innymi Marco van Basten, Michel Platini, Zinedine Zidane, Ronaldo, Ronaldinho i Kaká

Gala 2023 – Lewandowski po raz kolejny w plebiscycie, kiedy wyniki głosowania

Wyścig po Złotą Piłkę już się rozpoczął, z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że polski napastnik Robert Lewandowski znajdzie się w TOP 10 piłkarzy. Tegoroczna gala ma odbyć się w październiku 2023 roku.

Wyniki plebiscytu na Złotą Piłkę 2023 będą z pewnością interesujące, a sam moment wręczenia trofeum będzie wyjątkowy. Trzeba jednak pamiętać, że Złota Piłka nie jest jedynym wyznacznikiem sukcesu piłkarskiego. Wielu piłkarzy stawia sobie za cel zdobycie mistrzostwa świata lub triumfu w Lidze Mistrzów. Przypomnijmy sobie słowa Gerdy Muellera, legendarnego napastnika Bayernu Monachium, który powiedział: „Złota Piłka jest wspaniałą nagrodą, ale prawdziwym celem jest zdobycie trofeum dla swojej drużyny.”