isport.net.pl

isport.net.pl – zdrowie, uroda, sport

Trening ze sztangą dla kobiet
Sport

Trening ze sztangą dla kobiet – najważniejsze informacje

Sztanga kojarzy Ci się bardzo „męsko” i uważasz, że jest przeznaczona tylko dla panów? To błąd – ćwiczenia ze sztangą są polecane zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Co więcej, dzięki nim możesz skutecznie wyrzeźbić ciało, poprawić wydolność organizmu i wyćwiczyć wybrane partie mięśni. Sprawdź zatem, w czym jeszcze pomoże Ci trening ze sztangą i jak się do niego odpowiednio przygotować.

Trening ze sztangą w domu – dlaczego warto?

Sztanga to sprzęt, który możesz z powodzeniem wykorzystać w regularnych treningach na siłowni lub w domu. W dobrych sklepach, takich jak https://be-active.pl/pol_m_silownia_Zestawy-do-cwiczen_sztangi-163.html, znajdziesz szeroki wybór sztang o różnej wielkości i ciężarze, spośród których wybierzesz model idealny dla Ciebie. Sztanga to świetny wybór dla kobiet, które chcą ujędrnić i wyrzeźbić ciało, a także lekko je rozbudować. Sprzęt ten pozwala na wzmocnienie kości i mięśni, co redukuje ryzyko kontuzji. Dzięki niemu możesz harmonijnie rozbudować sylwetkę, przyspieszyć metabolizm i poprawić koordynację ruchową. Regularne treningi ze sztangą zwiększają też wytrzymałość mięśniową, polepszają funkcjonowanie układu krwionośnego i stymulują układ nerwowy. Efektem treningów jest też lepsza koordynacja ruchowa i kontrola nad ciałem. Do zalet sztangi należy też redukcja udziału procentowego tkanki tłuszczowej i ogólna poprawa samopoczucia wywołana ćwiczeniami fizycznymi.

Zasady treningu ze sztangą

Osoby początkujące powinny zacząć treningi od ćwiczeń wielostawowych, czyli takich, które angażują więcej niż jeden staw. Sztanga musi być podnoszona powoli i dokładnie. Zanim rozpoczniesz trening, zadbaj o rozgrzewkę, a podczas ćwiczeń pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim więc utrzymuj sztywny kręgosłup w pozycji naturalnych krzywizn. Nie wyginaj się zatem nadmiernie w żadną stronę. Miednica powinna być neutralna w stosunku do kręgosłupa, a pośladki i brzuch napięte. Ściągnij łopatki, a kolana ustaw horyzontalnie nad stopami.

Podczas rozgrzewki i treningu powinnaś mieć na sobie wygodne obuwie sportowe zapewniające optymalną stabilność. Najlepiej wybierz buty o podeszwie sztywniejszej niż w klasycznych modelach biegowych, aby zminimalizować ryzyko kontuzji. Dobierz do nich sportowe skarpety, które zadbają o Twój komfort i zredukują potliwość stóp. Jeśli chodzi o resztę stroju, to polecanym wyborem jest termoaktywna koszulka wraz ze sportowymi spodenkami, najlepiej wykonanymi z szybkoschnących materiałów.