isport.net.pl

isport.net.pl – zdrowie, uroda, sport

Jazda na nartach to więcej niż sport
Sport

Jazda na nartach to więcej niż sport – pasja, historia i kultura

Narciarstwo, choć rozpoczęło się jako praktyczny środek transportu, dziś stało się jedną z najpopularniejszych i fascynujących dyscyplin sportu oraz stylu życia.

 • Narciarstwo w pigułce

 • Rodzaje narciarstwa

 • Jazda na nartach to kultura

Narciarstwo w pigułce

Narciarstwo ma długą historię, zaczynając od prymitywnych drewnianych nart używanych do przemieszczania się po śniegu przez rdzennych mieszkańców skandynawskich i syberyjskich. Norwegia jest uznawana za kolebkę narciarstwa, gdzie w drugiej połowie XVIII wieku wojsko rozpoczęło ściganie się na nartach. W 1843 roku w Tromso miały miejsce pierwsze „cywilne” zawody narciarskie na pięciokilometrowej trasie. Zwycięzca tych zawodów używał dwóch kijków podczas biegu na nartach, co zdecydowało o jego zwycięstwie. Od tego czasu para kijków stała się nieodłącznym elementem wyposażenia biegaczy narciarskich.

Rodzaje narciarstwa

Jazda na nartach alpejskich, czyli zjazdowych, obejmuje różne style zjazdu po stokach górskich. To forma sportu skoncentrowana na technice jazdy i szybkości. Narciarstwo klasyczne to dyscyplina zimowego biegania na nartach, charakteryzująca się rytmicznymi ruchami i równomierną prędkością. W narciarstwie freestyle skoczkowie i akrobaci prezentują różnorodne triki, takie jak obroty, skoki czy wykonywanie ewolucji w tzw. parkach narciarskich. Dla odważnych entuzjastów narciarstwa istnieje narciarstwo ekstremalne, obejmujące zjazdy po ekstremalnie stromych stokach górskich i pokonywanie trudno dostępnych obszarów.

Jazda na nartach to kultura

Narciarstwo związane jest z tradycjami, wydarzeniami kulturalnymi i wspólną pasją. Spotkania w ośrodkach narciarskich, karnawały na stokach czy imprezy związane z końcem sezonu to elementy tej barwnej kultury. Świat narciarstwa zna wiele legendarnych postaci, takich jak Jean-Claude Killy, Alberto Tomba czy Lindsey Vonn, którzy zdobywali tytuły mistrzowskie i zyskali status ikon sportu. Kombinezony narciarskie męskie obecnie są bardzo komfortowe i niejednemu zawodnikowi z ubiegłych epok pomógłby w osiąganiu jeszcze większych narciarskich osiągnięć!

Dodatkowo istnieje dziesięć zasad postępowania na stoku narciarskim, które zostały ustalone przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Przedstawiamy je poniżej:

 1. „Na stoku nie jesteś sam”

 2. „Panuj nad prędkością”

 3. „Mądrze wybierz trasę” 

 4. „Wyprzedzaj z głową”

 5. „Ruszaj ostrożnie”

 6. „Zatrzymuj się tylko wtedy, gdy musisz” – niebezpieczne jest zatrzymywanie się na środku trasy

 7. „Podchodź lub schodź poboczem”

 8. „Stosuj się do znaków narciarskich”. 

 9. „Udziel pierwszej pomocy”

 10. „Nie bądź anonimowy”

Jazda na nartach to coś więcej niż sport – to pasja, kultura i styl życia. Dziś narciarstwo jest dostępne dla każdego, więc warto doświadczyć tej niezwykłej śnieżnej przygody.

Materiał zewnętrzny