isport.net.pl

isport.net.pl – zdrowie, uroda, sport

E-sport
Sport

E-sport – czym jest oraz jaka jest jego historia?

E-sport skierowany jest do indywidualnych graczy komputerowych oraz zespołów. Przez lata udało mu się zdobyć globalną popularność. Stał się w ten sposób ważną częścią kultury cyfrowej, a także przemysłu rozrywkowego. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest e-sport, a także jaka jest jego niezwykła historia.

Czym jest e-sport?

E-sport to profesjonalne zawody w grach wideo. Uczestniczą w nich zawodowi gracze,  rywalizacja odbywa się w wielu gatunkach gier. Zawody e-sportowe dzielą się na dwa typy. Mogą odbywać się online bez ograniczeń pod względem lokalizacji. 

Jednak największe imprezy e-sportowe mają miejsce na tak zwanych LANach w ogromnych halach sportowych lub nawet na stadionach. Eventy tego pokroju potrafią zyskiwać milionową oglądalność, a także wypełniać szczelnie trybuny. Ponadto e-sport na najwyższym poziomie coraz częściej łączony jest z dużymi gratyfikacjami, sponsorami oraz sportowymi emocjami. 

Przewaga sportu elektronicznego nad tradycyjnym, to szansa na zdobycie interesujących nagród, przy niskim nakładzie finansowym zawodników. To pomaga sukcesywnie zwiększać zainteresowanie tą dyscypliną na całym świecie.

Historia e-sportu – początki

Historia e-sportu sięga wczesnych lat 70. Wtedy to studenci uniwersyteccy organizowali zawody w „Spacewar!”, jedną z pierwszych gier wideo. Pierwszym dużym turniejem był jednak „The Space Invaders Championship”. Miał on miejsce w 1980 roku i zgromadził ponad 10 000 uczestników, ukazując potencjał gier wideo jako formy rywalizacji.

W kolejnej dekadzie doszło do dalszego rozwoju tej formy rozrywki. Pomógł w tym rozwój techniczny, a szczególnie internet oraz gry multiplayer. Pokłosiem tego przełomowego okresu było powstanie turniejów, takich jak QuakeCon, a także Cyberathlete Professional League.

Pierwsze globalne zawody e-sportowe

Początek tego tysiąclecia to złota era e-sportu. Zaczęto organizować wielkie turnieje w najpopularniejszych tytułach. Organizacja, zaplecze sponsorskie, oprawa medialna i frekwencja na tych imprezach często nie odbiega od tych samych aspektów w innych dyscyplinach tradycyjnego sportu. 

E-sport przeszedł długą drogę

Obecnie e-sport stawiany jest często na równi z dyscyplinami znanymi od wielu lat. W niektórych miejscach na świecie, jak np. w Chinach jest uznawany za prawdziwy sport. Do tego podnoszone są poważne dyskusje nad dodaniem go do programu igrzysk olimpijskich. Dużym krokiem w tym celu jest stworzenie Olympic Esport Series

Wydarzenia e-sportowe są w tych czasach związane z wielką oprawą, emocjami i pieniędzmi. Sytuacja mocno zmieniła się od tej, która miała miejsce na początku lat 80. Mecze e-sportowe można nawet obstawiać u bukmacherów. Listę najlepszych z nich znajdziesz na rankinglegalnych.pl.

Materiał zewnętrzny