isport.net.pl

isport.net.pl – zdrowie, uroda, sport

bieganie asfalt
Sport

Bieganie po asfalcie – jakie buty założyć?

Aby bieganie po asfalcie było wygodne, wydajne i przede wszystkim bezpieczne dla stóp, musisz założyć odpowiednie obuwie. Czym charakteryzuje się obuwie przeznaczone do biegania po asfalcie? Jak wybrać odpowiedni model?

Buty do biegania po asfalcie – dlaczego są ważne?

Wybór odpowiedniego obuwia przeznaczonego do joggingu po asfalcie lub innej twardej powierzchni jest niezwykle istotny. Bieganie po twardym podłożu w nieodpowiednich butach może skończyć się nadwyrężeniem stawów, mięśni czy ścięgien. Nogi podczas biegu nie mają naturalnej amortyzacji w ruchu, co sprawia, że przyjmują na ciało każde uderzenie stopy o ziemię. Dlatego tak ważne jest zapewnienie stopom odpowiedniej amortyzacji. Dobre buty muszą chłonąć i odbijać wygenerowaną energię podczas joggingu w taki sposób, aby ta nie przeniosła się na wrażliwe ścięgna czy stawy.

Niewłaściwie dobrane obuwie, zamiast amortyzować energię, przeniesie ją na nogi, co może skończyć się kontuzją. Ponadto źle dopasowane buty powodują dyskomfort podczas biegu, co wpływa na wydajność treningową. Wygodne, dość sztywne i przede wszystkim amortyzujące ruch buty gwarantują zatem efektywny, bezpieczny i wydajny trening po betonie bądź asfalcie.

Jakie buty do biegania po asfalcie wybrać?

Decydując się na konkretny model obuwia do joggingu po twardej nawierzchni, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Polecane buty do biegania po asfalcie, takie jak https://tricentre.pl/Bieganie-po-asfalcie-wyprobuj-buty-Altra-Torin-blog-pol-1644056345.html, muszą odpowiednio amortyzować ruchy, stabilizować kostkę przed nienaturalnym wygięciem, a także zapewniać wentylację stopom. Muszą być wyposażone w odpowiednią podeszwę. Nie może ona być bieżnikowana, a raczej płaska i przede wszystkim odpowiednio chroniąca przed uderzeniami i wstrząsami. Najlepszym wyborem jest amortyzująca, gruba podeszwa, która pochłania energię wytwarzaną przez nogi w trakcie ruchu. Dobrą opcją jest podłoże z pianki albo wyposażone w specjalne poduszki gazowe, jak np. w modelu Altra Torin 5.

Ważna jest też stosowna ochrona części palców. Są one mocno narażone na kontuzję podczas joggingu. Obuwie musi być więc odpowiednio wyprofilowane, aby zapewniać komfort i bezpieczeństwo przedniej części stopy.

Dobre buty powinny być ponadto wykonane z oddychającego materiału. To szczególnie istotna cecha w lecie, podczas joggingu w gorące, słoneczne dni. Odpowiednie odprowadzanie ciepła zapewni skuteczny i przyjemny trening w każdych, również dość trudnych, warunkach.