isport.net.pl

isport.net.pl – zdrowie, uroda, sport

zaskórniki zamknięte
Uroda

Zaskórniki zamknięte – charakterystyka zjawiska i leczenie

Jedną z najczęstszych, jednocześnie najbardziej widocznych chorób skóry jest trądzik. Tak jak większość chorób, ma on różne odmiany, których przyczyny są zupełnie inne od klasycznej formy trądziku, a ich leczenie przebiega zupełnie inaczej. Jedną z nich jest trądzik zaskórnikowy, którego co prawda znacznie łatwiej się pozbyć, jednak szansa jego pojawienia się jest znacznie większa niż w przypadku innych rodzajów trądziku, a on również może wywołać nieodwracalne zmiany skóry twarzy. Czym są zaskórniki zamknięte i jak je zlikwidować?

Zaskórniki otwarte i zamknięte

Trądzik zaskórnikowy to często występujące wykwity, najczęściej widoczne na podbródku, nosie i czole. Powstają one wskutek nadmiernej produkcji sebum, które zalega w mieszkach włosowych tworząc w ten sposób idealne warunki do rozwoju bakterii i prowadząc do zakażenia. W zależności od tego, czy nadmiar sebum ma dostęp do tlenu mogą one być otwarte lub zamknięte. Te pierwsze łatwo rozpoznać, ponieważ utleniona substancja zmienia swój kolor na czarny. Ze względu na łatwość zlokalizowania, jak i dobry dostęp do zaskórników otwartych bardzo łatwo je zlikwidować. Trudniej jest z zaskórnikami zamkniętymi, które rozwijają się pod skórą przez co, w połączeniu z białą barwą, trudno ustalić ich dokładne położenie. Pozbycie się tego typu trądziku zaskórnikowego wymaga znacznie więcej wysiłku.

Jak leczyć zaskórniki zamknięte?

Przede wszystkim należy pamiętać, że zaskórników zamkniętych pod żadnym pozorem nie można wyciskać. Może to doprowadzić nie tylko do blizn, ale również do powstania stanu zapalnego i rozprzestrzenienia się trądziku. Po zauważeniu zaskórników zamkniętych trzeba koniecznie udać się do dermatologa, który oceni całą sytuację. Jednak zwykle nie ma konieczności przeprowadzania żadnych specjalistycznych zabiegów. Wystarczy, że lekarz przepisze pacjentowi odpowiednie dermokosmetyki do codziennej pielęgnacji skóry, a problem powinien zostać szybko rozwiązany. Jeśli jednak dojdzie do poważnego rozwoju trądziku, to dermatolog może zaproponować wykonanie laseroterapii lub wykorzystującego ultradźwięki peelingu kawitacyjnego.

Domowe sposoby na trądzik zaskórnikowy

Jeśli ktoś jednak z jakiegoś powodu nie ma ochoty udać się do gabinetu dermatologicznego, istnieją także domowe sposoby leczenia zaskórników zamkniętych. Głównie zaleca się używanie odpowiednich kosmetyków oczyszczających, do których należą m.in.: pasta z kurkumy, olejek z drzewa herbacianego, maść ichtiolowa i maść cynkowa. Często też słyszy się o skuteczności przyklejania na zaskórniki zwilżonego plastra, który po kilku minutach należy odkleić.

Przyczyny powstawania zaskórników zamkniętych

Wielu uważa, że zaskórniki pojawiają się wyłącznie u młodzieży, wskutek nadmiernej produkcji sebum związanej z okresem dojrzewania. Jednak nierzadko można je zauważyć również u dorosłych, a nawet u osób w podeszłym wieku. Mogą one powstawać ze względu na zaniedbanie pielęgnacji twarzy, stres, czy też osadzające się na skórze drobinki smogu. Uważa się, że często przyczyną powstawania trądziku zaskórnikowego jest również intensywne malowanie twarzy, a nawet niedobór witamin spowodowany złą dietą.