isport.net.pl

isport.net.pl – zdrowie, uroda, sport

szampon oczyszczający
Uroda

Czym jest szampon oczyszczający? Jak go używać?

Szampony są jednym z najbardziej znanych środków pielęgnacji włosów. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że dzielą się one na różne rodzaje, a każdy, kto przykłada dużo uwagi do swoich włosów ma w swojej łazience co najmniej kilka z nich. Jednym z najważniejszych odmian szamponu dla wielu jest szampon oczyszczający, bez którego trudno uzyskać najwyższy, profesjonalny poziom dobrego wyglądu włosów. Czym jest ten szampon i dlaczego jest taki ważny podczas świadomej pielęgnacji włosów?

Czym jest szampon oczyszczający?

Oczyszczające szampony, jak nazwa wskazuje, oczyszczają głowę ze wszystkich zebranych na niej brudów, pozostałości po kosmetykach i innych mikroelementów. Mają w sobie silne substancje chelatujące, które doskonale usuwają wszelkie zbędne elementy z owłosienia, których normalny szampon nie jest w stanie się pozbyć. Co więcej, dobry szampon oczyszczający otwiera także łuski włosów, co pozwala na łatwiejsze wchłanianie odżywek, maseczek i innych produktów pielęgnacyjnych i regeneracyjnych.

Po co właściwie używać szamponu oczyszczającego?

Zbieranie się warstwy nieoczyszczonych brudów i pozostałości kosmetyków na skórze głowy ma znaczny wpływ na kondycję włosów. Nie tylko będą one bardziej przetłuszczone, cięższe i gorzej się układające, ale również będą słabiej wchłaniać składniki odżywcze i mineralne zapewniane przez wszelkie odżywki, szampony regeneracyjne i inne kosmetyki. Nie można też zapomnieć, że nieoczyszczanie skóry głowy przyczynia się również do szybszego wypadania włosów.

Jak prawidłowo oczyszczać włosy?

Przede wszystkim należy pamiętać, że szampony oczyszczające są bardzo silne, dlatego chcąc uniknąć podrażnień należy stosować je nie częściej niż raz w tygodniu. Warto też rozrabiać go w naczyniu z wodą (tzw. metodą kubeczkową) aby nie narażać skóry głowy na bezpośredni kontakt z kosmetykiem. Oczyszczając głowę trzeba skupić się wyłącznie na skórze głowy, ponieważ mycie szamponem oczyszczającym włosy po całej długości można je niepotrzebnie zniszczyć.

Jaki szampon oczyszczający wybrać?

W przypadku oczyszczających szamponów należy stawiać na prosty, minimalistyczny skład. Im bardziej skomplikowana jest list składników szamponu, tym gorsze efekty będzie on przynosił. Należy również zwrócić uwagę, żeby w składzie znalazł się siarczan SLES lub SLS, ponieważ są one głównymi składnikami oczyszczającymi w tego typu szamponach. Lepsze efekty może również przynieść stosowanie szamponu oczyszczającego z solami sodowymi (np. Pentasodium lub Disodium EDTA), które skutecznie zmiękczają wodę i usuwają z niej jony szkodliwych metali.

Włosy bezpośrednio po oczyszczaniu

Należy podkreślić, że włosy po użyciu szamponu oczyszczającego będą wydawały się szorstkie, trudne do ułożenia, a nawet matowe. Jest to jednak stan przejściowy, spowodowany zmyciem z włosów naturalnej warstwy ochronnej. Po nałożeniu odpowiedniej odżywki lub maseczki włosy powinny szybko wrócić do swojego pierwotnego, a nawet lepszego niż przed zabiegiem oczyszczającym stanu.