isport.net.pl

isport.net.pl – zdrowie, uroda, sport

wypadanie włosów przyczyny
Uroda

Wypadanie włosów – fizjologiczne i nadmierne

Zjawisko codziennego wypadania włosów jest naturalnym procesem fizjologicznym. Są jednak sytuacje, w których przeradza się ono w patologiczne schorzenie wymagające wspomagania dermatologicznego i leczenia. Problem nadmiernej utraty włosów może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Wiąże się on z poczuciem wstydu oraz obniżeniem samooceny i popadaniem w kompleksy.

Pogorszenie kondycji włosów

Zazwyczaj do pogorszenia kondycji włosów dochodzi w okresie zimowym. Wtedy to bowiem są one szczególnie narażone na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, jak choćby zmian temperatury i wilgotności, wiatru czy rożnego rodzaju nakryć głowy. W okresie letnim z kolei może dochodzić do ich osłabienia na skutek nadmiernej ekspozycji na silne nasłonecznienie. Oczywiście różnego rodzaju zabiegi z wykorzystaniem wysokich temperatur, jak choćby prostowanie czy suszenie bez uprzedniego zastosowania preparatów ochronnych oraz agresywne środki chemiczne używane podczas trwałej koloryzacji wypływają negatywnie na stan włosów. Warto pamiętać o tym, że do pogorszenia stanu włosów może doprowadzić również niewłaściwa stylizacja fryzur, jak choćby stosowanie spinek i ciasno wiązanych gumek uciskających mieszki włosowe i powodujących ich łamanie i uszkodzenie oraz niewłaściwa codzienna pielęgnacja. Szczególnie niekorzystne są kosmetyki zawierające w swoim składzie związki podrażniające skórę głowy czy powodujące nadmierne obciążenie włosów. Ponadto zbyt częste mycie włosów może powodować ich osłabienie i przesuszenie.

Fizjologiczne wypadanie włosów

Codzienne wypadanie kilkudziesięciu włosów jest zjawiskiem zupełnie naturalnym związanym tym, że poszczególne włosy nie rosną równocześnie. Dany włos może się bowiem znajdować w fazie intensywnego wzrostu, okresie przejściowym lub w fazie obumierania. Sytuacją normalną jest zatem wypadanie włosów martwych i zastępowanie ich włosami aktywnie rosnącymi. Jednak w sytuacji w której przez dłuższy czas dochodzi do nadmiernego wypadania włosów oraz ich niezastępowania kolejnymi należy skonsultować się z dermatologiem wykonującym badanie trychologiczne. Polega ono na ocenie mikroskopowej stanu skóry głowy, mieszków włosa oraz ogólnej kondycji włosów. Badanie może zostać poszerzone o diagnostykę wykonaną w kierunku oceny niedoborów witamin i mikroelementów.

Wypadanie włosów przyczyny

Stan skóry głowy oraz włosów jest odzwierciedleniem ogólnej kondycji organizmu. Ponadto niezdrowy tryb życia i nadmierny stres odbijają się negatywnie na ich wyglądzie. Patologiczne wypadanie włosów może być spowodowane przedłużającymi się stanami chorobowymi, na przykład zapaleniem tarczycy lub związanymi ze zwiększoną temperaturą ciała i potliwością oraz przyjmowanymi lekami. U kobiet nadmierne wypadanie włosów może być związane z zaburzeniem gospodarki hormonalnej podczas menopauzy, ciąży oraz karmienia piersią. W końcu na zły stan włosów wpływają niedobory w zakresie witamin i mikroelementów, na przykład żelaza czy witaminy D.