isport.net.pl

isport.net.pl – zdrowie, uroda, sport

rozgrzewka przed treningiem
Sport

Dlaczego rozgrzewka przed treningiem jest taka ważna?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że nawet osoby, które bardzo zdrowo się odżywiają i śpią odpowiednio długo nie będą czuły się świetnie bez dawki ruchu. Oczywiście nie chodzi w tym przypadku o ciężkie treningi na siłowni. Warto wiedzieć, że najbardziej korzystny dla organizmu będzie umiarkowany wysiłek. Jak powinna wyglądać rozgrzewka przed treningiem?

Dlaczego rozgrzewka pełni istotną rolę?

Należy mieć świadomość, że rozgrzewka nie tylko przygotowuje organizm do wysiłku, ale również chroni przed ewentualnymi kontuzjami i mobilizuje stawy do bardziej wzmożonej pracy. Ponadto pozwala na maksymalne wykorzystanie możliwości organizmu. Nie wszyscy oczywiście wiedzą, że dzięki omawianej rozgrzewce serce będzie stopniowo zwiększało tempo i wydajność. Dzięki temu w trakcie aktywności fizycznej będzie działało sprawniej.

Godny uwagi jest również fakt, że gdy krew będzie w naczyniach krążyła szybciej, podniesie się temperatura ciała. Mięśnie w ten sposób się rozciągną i dostaną znacznie więcej tlenu. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że odpowiednie rozgrzanie ścięgien, mięśni oraz wiązadeł znacznie zwiększy ich odporność na rozciąganie i elastyczność. Należy także zaznaczyć, że w wyniku postępującej aktywności fizycznej organizm będzie wytwarzał zdecydowanie większą ilość płynu maziowego. W ten prosty sposób tarcie między poszczególnymi powierzchniami stawowymi będzie mniejsze. Oczywiście będzie to oddziaływało na zmniejszenie ewentualnego ryzyka kontuzji.

Jakie ćwiczenia warto wykonywać w trakcie rozgrzewki?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że przed treningiem na siłowni, joggingiem czy pływaniem, zdecydowanie najlepiej egzamin zda rozgrzewka dynamiczna. Doskonałym przykładem mogą być podskoki, trucht w miejscu czy kręcenie barkami, głową lub ramionami. Godny uwagi jest fakt, że tego rodzaju rozgrzewka przyniesie bardziej satysfakcjonujące rezultaty od statycznej.

Należy mieć świadomość, że nie tylko zaangażuje wszystkie stawy, ale również rozciągnie je, rozluźni i rozgrzeje. Zwiększony zostanie zakres ruchu poszczególnych kończyn. Warto wiedzieć, że część fizjoterapeutów rekomenduje rozpoczęcie joggingu od szybkiego marszu. Kolejnym etapem powinno być przejście do wolnego truchtu.

Jaka rozgrzewka przed sportami zimowymi będzie najlepszą opcją?

Osoby, które planują w najbliższym czasie jeździć na nartach lub desce powinny zadbać o nogi. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że doskonałą rozgrzewką może być lekki jogging czy szybki spacer. Świetnym rozwiązaniem może być także wejście po schodach. W ten sposób dana osoba zarówno rozgrzeje, jak i wzmocni mięśnie nóg.

Warto także spróbować „krzesełka”. W najprostszym możliwym ujęciu ćwiczenie polega na oparciu się plecami o ścianę, a także ugięcie kolan pod kątem prostym. Należy wytrzymać w takiej pozycji możliwie najdłużej. Doskonałym ćwiczeniem będą także wykroki w przód z krótkim zatrzymaniem. Można również wykonać głębokie skłony w bok z krótkim zatrzymaniem ramion nad głową. Dzięki temu można będzie zminimalizować ewentualne ryzyko wystąpienia kontuzji.