isport.net.pl

isport.net.pl – zdrowie, uroda, sport

lekkostrawny obiad
Dieta

Lekkostrawny obiad – czyli jaki? Porady i pomysły

Kiedy przyszedł czas na zmianę dotychczasowych nawyków żywieniowych, często nie wiadomo, od czego zacząć i jak dobrze przygotować się do zmiany, aby była ona trwała i skuteczna. Lekkostrawny obiad jest bardzo ważny w diecie Polaków, ponieważ kuchnia polska słynie z dość ciężkich, typowo mięsnych dań, polanych ciężkostrawnymi sosami, najczęściej z małą ilością warzyw. Jeśli chcesz lub musisz zmienić swój jadłospis, poniższy tekst przybliży Cię do zdrowszej diety, która może być równie smaczna i sycąca jak to, co jadłeś do tej pory.

Dieta lekkostrawna — czyli jaka?

Często dieta i obiady lekkostrawne błędnie kojarzone są z górą sałaty na talerzu, brakiem smaku i radości z jedzenia. Wcale nie musi tak być! Lekkostrawny obiad stosowany jest nie tylko podczas redukcji wagi, ale również podczas chorób przewodu pokarmowego i rekonwalescencji, musi więc być sycący i pożywny, aby móc dodać sił i przywrócić zdrowie. Często, używa się tradycyjnych produktów spożywczych, jednak poddaje się je innym obróbkom i technikom kulinarnym — zamiast smażyć w głębokim tłuszczu, piec w tłustych sosach czy panierować w kalorycznych panierkach — korzysta się z metody gotowania na parze lub tradycyjnego gotowania w wodzie, pieczenie w rękawie lub folii, albo naczyniu żaroodpornym. Takie przyrządzenie jedzenia sprawia, że zachowujemy ich smak, ale przede wszystkim wszystkie wartości odżywcze. Jeśli dodatkiem do takiego dania będą świeże warzywa upieczone na papierze do pieczenia, wcześniej oprószone aromatycznymi ziołami i przyprawami, lekkostrawny obiad może okazać się nie koniecznością, a przyjemnością, z której płynie mnóstwo korzyści.

Porady i pomysły na lekkostrawny obiad

Przygotowanie lekkostrawnego obiadu wcale nie musi być trudne i czasochłonne. Często może ono zająć nawet nie więcej niż 20 minut dziennie! Dobrym pomysłem będzie przygotowanie wcześniej większej ilości półproduktów tj. – ugotowanie kaszy lub makaronu na zapas i przechowywanie go w pojemniku w lodówce, lub pokrojenie większej ilości warzyw za jednym razem, tak aby następnego dnia wyjąć je z lodówki, przyprawić i upiec. Poza tym, świetnym rozwiązaniem jest wcześniejsze ugotowanie dużej ilości bulionu i zamrożenie go, wówczas może stać się on świetną bazą do zup i sosów, które przygotujesz w mgnieniu oka. W takim razie, co przygotować na lekkostrawny obiad?

Faszerowana pierś z kurczaka
Potrzebne produkty: 2 piersi z kurczaka, 2 opakowania sera mozarella, pomidory suszone w zalewie, świeża lub suszona bazylia, natka pietruszki, sól i pieprz.
Natnij pierś z kurczaka pod skosem, dokładnie osól i popieprz, w każdą z kieszonek umieść pokrojone suszone pomidory i mozarellę. Włóż do piekarnika, piecz w 180 stopniach 15 minut. Podawaj z ryżem lub kaszą jaglaną.

Jak widać, lekkostrawny obiad może być przygotowany w kilka chwil, a jednocześnie być bardzo sycący, aromatyczny i pyszny! Warto więc dodać do swojego jadłospisu kilka lekkostrawnych dań, a nasz organizm na pewno odczuje zmianę na lepsze.