isport.net.pl

isport.net.pl – zdrowie, uroda, sport

dieta wegetariańska
Dieta

Dieta wegetariańska – jak wpływa na zdrowie?

Wegetariańska dieta jest w stanie zadbać o zdrowie organizmu. W jaki sposób wpływa ona na ryzyko powstawania groźnych chorób? Jak ją skomponować?

Czym jest dieta wegetariańska?

Dieta wegetariańska jest najpopularniejszą dietą eliminującą mięsa. Kiedyś spotykana była dość rzadko, natomiast obecnie korzysta z niej wiele osób, między innymi ze względów etycznych, ekologicznych, ale też zdrowotnych.

Wegetarianizm polega na komponowaniu posiłków na bazie produktów roślinnych, także z udziałem wybranych produktów pochodzenia zwierzęcego.

W zależności od rodzaju jedzonych pokarmów dieta wegetariańska dzielona jest na:
– owowegetarianizm – dozwolone jest jedzenie jajek
– laktowegetarianizm – dozwolone jest jedzenie produktów mlecznych
– laktoowowegetarianizm – dozwolone jest jedzenie produktów mlecznych i jajek – jest to najbardziej popularna odmiana wegetarianizmu
– weganizm – jedzenie wszelkich produktów zwierzęcych jest niedozwolone

Jak wegetarianizm wpływa na zdrowie?

Ze względu na fakt, iż dieta wegetariańska eliminuje mięsa, a także inne produkty zwierzęce jak wędliny, tłuszcze typu smalec, wpływa ona pozytywnie na zdrowie, zwłaszcza pod kątem działania układu sercowo-naczyniowego.

Duża ilość warzyw, owoców oraz produktów pełnoziarnistych powoduje też, że dieta wegetarianina zawiera sporo błonnika, który wspiera układ krążeniowy i pokarmowy.

Co więcej, dowiedziono, że na diecie wegetariańskiej można łatwiej schudnąć i zmniejsza ona niebezpieczeństwo nadmiernego przybierania na wadze.

Dieta wegetariańska obniża ryzyko:
– nowotworów
– chorób serca
– nadciśnienia tętniczego
– miażdżycy naczyń krwionośnych
– cukrzycy typu 2
– chorób wątroby
– nadwagi i otyłości

O czym warto pamiętać na diecie wegetariańskiej?

Niezbilansowana dieta wegetariańska nie dostarczy wystarczającej ilości potrzebnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Duże znaczenie ma zatem jej prawidłowe skomponowanie.

Na diecie wegetariańskiej warto pamiętać o odpowiedniej ilości białka w posiłkach – najlepiej, aby produkty białkowe stanowiły 1/4 całości dania. Mogą być to nabiał, jaja, strączki, bogate w białko zboża.

Należy także pamiętać o dostarczaniu do organizmu kwasów tłuszczowych omega-3, których głównym źródłem są tłuste ryby. Można znaleźć je także w orzechach włoskich, nasionach chia, siemieniu lnianym, olejach.

Konieczna może być ponadto suplementacja witamin z grupy B, zwłaszcza B12.

Jak rozpocząć dietę wegetariańską?

Wegetarianizm nie polega wyłącznie na wyeliminowaniu z diety mięs, ale również na umiejętnym tworzeniu posiłków. Właśnie dlatego osoby, które chciałyby przejść na taką dietę, powinny dokładniej zapoznać się z jej zasadami.

Obecnie wiele pomocnych informacji na temat diety wegetariańskiej można bez problemu znaleźć online – w sieci dostępne są liczne poradniki, przepisy, a nawet gotowe jadłospisy.

Osoby, które chciałyby mieć pewność, że ich dieta wegetariańska jest odpowiednio zbilansowana, mogą zdecydować się na usługi dietetyka, który przygotuje jadłospis na indywidualne zamówienie.

Droższa opcja to skorzystanie z cateringu dietetycznego – wiele firm oferuje również wegetariańską dietę pudełkową, która skomponowana jest przez dietetyka i zawiera wszystkie kluczowe dla zdrowia składniki.