isport.net.pl

isport.net.pl – zdrowie, uroda, sport

alternatywa dla
Dieta

Alternatywa dla tradycyjnych słodzonych napojów: napoje zero

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z negatywnych skutków nadmiernego spożywania cukru. To bardzo dobra informacja, bo popularna przyprawa kuchenna nie bez powodu jest nazywana „białą śmiercią”. Praktyka pokazuje, że jednym z najbogatszych źródeł tej substancji są słodkie napoje. Czy to oznacza, że chcąc zadbać o zdrowie, trzeba zrezygnować z ulubionego smaku. Niekoniecznie. Znacznie zdrowszą alternatywą, bo całkowicie pozbawioną cukru, są napoje zero.

Słodzone napoje gazowane i niegazowane obrosły złą sławą. Nic dziwnego. Tego typu produkty zawierają ogromne ilości cukru dodanego, co przekłada się na ich wysoką kaloryczność. W tym miejscu należy wspomnieć, że mowa tu o pustych kaloriach, czyli takich, których spożycie nie przekłada się na żadne realne korzyści. To właśnie słodkie napoje w dużej mierze odpowiadają za epidemię otyłości, a ich regularne spożywanie przyczynia się też do wystąpienia wielu innych schorzeń. Na szczęście można cieszyć się wyśmienitym, orzeźwiającym smakiem i bąbelkami bez kalorii.

Napoje zero doskonale sprawdzą się na co dzień

O tym, jak ważna jest woda, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Już lekkie odwodnienie organizmu daje szereg nieprzyjemnych objawów, a poważniejsze stany – odwodnienie w stopniu średnim i znacznym – mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Wiadomo, że do codziennego uzupełniania poziomu płynów najlepiej nadaje się czysta woda. Rzecz w tym, że nie każdy lubi ją pić. Dla niektórych, smak wody jest nijaki, nudny i monotonny. Czy to oznacza, że jedyną alternatywą są słodzone napoje? Nie, bo znacznie lepiej sprawdzą się smaczne i orzeźwiające napoje bez cukru. 

Co wyróżnia napoje zero?

Określenie „bez cukru” może sugerować, że w tego typu napojach próżno szukać przyjemnie słodkiego smaku. Na szczęście to tylko pozory. W tego typu produktach cukier jest zastępowany alternatywnymi substancjami słodzącymi, które są neutralne dla organizmu i nie wykazują potencjału energetycznego. Ta ostatnia cecha sprawia, że napoje zero nie mają kalorii. Co za tym idzie, nie zaburzają dziennego bilansu energetycznego i nie doprowadzają do niekontrolowanego wzrostu masy ciała. Można więc sięgać po nie bez żadnych obaw i bez wyrzutów sumienia.

To jeszcze nie wszystko. W przeciwieństwie do swoich słodzonych odpowiedników, wysokiej jakości napoje bez cukru mają w swoim składzie witaminy i minerały. Wszyscy wiedzą, jak ważne w codziennej diecie są mikroelementy. Ich niedobór wywiera niekorzystny wpływ na dosłownie każdy układ organizmu, co może doprowadzić do wystąpienia wielu nieprzyjemnych symptomów. Zawartość witamin i minerałów sprawia, że napoje zero nie tylko skutecznie gaszą pragnienie, ale pomagają też utrzymać ciało w doskonałej formie. No i ten smak! Wyrazisty i rześki, znacznie przyjemniejszy od smaku naturalnej wody. Ważne jednak, żeby przed zakupem dokładnie zapoznać się z informacjami na etykiecie. Trzeba bowiem wiedzieć, że nie wszystkie produkty tego typu mają w swoim składzie ważne dla zdrowia dodatki. Brak witamin i minerałów jednoznacznie wskazuje na niską jakość takiego produktu.

Materiał zewnętrzny