isport.net.pl

isport.net.pl – zdrowie, uroda, sport

Jak działa turystyczna lodówka kompresorowa?
Turystyka

Jak działa turystyczna lodówka kompresorowa?

Wszystkie osoby, które zastanawiają się, w jaki sposób działa lodówka kompresorowa oraz jakie są jej rodzaj, koniecznie powinny przeczytać ten artykuł.

Lodówka kompresorowa – jak działa?

Lodówki kompresorowe działają dzięki wykorzystaniu czynnika chłodniczego. Podczas parowania czynnik ten przechodzi ze stanu ciekłego w stan gazowy. Właśnie w tej chwili parownik pobiera ciepło z wnętrza naszej lodówki, co sprawia, że obniża się w nim temperatura. Kompresor zasysa i spręża gazowy czynnik oraz przesyła go dalej do skraplacza. W tym miejscu dochodzi do skroplenia czynniku grzewczego za sprawą przyjęcia ponownie stanu płynnego, jednocześnie oddając ciepło. Cały proces zaczyna się od nowa, ponieważ po tym etapie czynnik grzewczy ponownie płynie do parownika.

Cechy lodówek kompresorowych

Do najbardziej charakterystycznych cech lodówek kompresorowych zaliczyć możemy:

– minimalny pobór energii elektrycznej

– możliwość chłodzenia lub mrożenia

– możliwość zasilania energią słoneczną

– doskonała wydajność chłodzenia bez względu na temperaturę powietrza

– odporność na przechylenie pojazdu

Lodówki turystyczne i najpopularniejsze ich rodzaje

Godnym uwagi jest fakt, że lodówka kompresorowa chłodzi lub mrozi bez względu na temperaturę powietrza, jaka panuje za oknem. W przypadku, kiedy temperatura powietrza stanowi nawet 25 stopni, dobre lodówki kompresorowe zamrożą zawartość nawet do -20 stopni C. Obecnie na rynku jest dostępnych kilka rodzajów lodówek turystycznych, do których zaliczamy:

1. Lodówki turystyczne na wkłady – ten typ lodówki działa bezgłośnie, a chłodzenie jest zależne od temperatury powietrza. Lodówki te, aby ochłodzić zawartość, wymagają wsadzenia wkładów wypełnionych wodą, które wcześniej należy zamrozić w zamrażalniku. Wnętrze takich lodówek jest wyłożone styropianem lub pianką poliuretanową. Lodówki turystyczne na wkłady można kupić już od 50 zł.

2. Lodówki turystyczne elektryczne – lodówki te przede wszystkim wymagają zasilania prądem, dlatego doskonale nadają się podczas jazdy samochodem. Oprócz tego są odporne na przechylenia pojazdu jednak na siłę ich chłodzenia, ma wpływ temperatura z zewnątrz. Ceny lodówek elektrycznych zaczynają się już od 200 zł.

3. Lodówki turystyczne kompresorowe – inaczej nazywane sprężarkowymi są również odporne na przechylenia pojazdu i można je zasilać nie tylko akumulatorem, ale również i energią słoneczną. Ten rodzaj lodówki mrozi lub chłodzi bez względu na warunki pogodowe. Za lodówkę kompresorową niestety musimy zapłacić około 1500 zł.

Jaką lodówkę turystyczną wybrać?

Aby dopasować lodówkę turystyczną do naszych potrzeb, musimy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

– w jaki sposób możemy zasilić lodówkę podczas podróży?

– w jakich warunkach będziemy jej używać ?

– czy potrzebujemy mrożenia czy tylko chłodzenia?

– ile prądu zużyje nasza lodówka?

– jakiej pojemności lodówki potrzebujemy?

– czy dany model lodówki jest głośny?

Oprócz tego warto wiedzieć, że lodówki różnią się między sobą kształtem, dlatego możemy wyróżnić lodówkę kompresorową:

– do zabudowy – ten rodzaj lodówki posiada inteligentny układ elektroniczny, panel dotykowy oraz oświetlenie ledowe.

– szufladowa – przeznaczona jest do zabudowy w schowkach zewnętrznych oraz wewnętrznych, idealna dla pojazdów ciężarowych.

Jak możemy zauważyć, wybór odpowiedniej lodówki kompresorowej nie jest wcale taki prosty, dlatego, jeśli mamy wątpliwości, dobrze jest zasięgnąć opinii specjalistów.