isport.net.pl

isport.net.pl – zdrowie, uroda, sport

Nurkowanie rekreacyjne
Lifestyle

Nurkowanie rekreacyjne – czy warto?

Ludzi fascynują zarówno góry, jak i wszystko to, co można zobaczyć pod wodą, a tam przecież jest zupełnie inny świat – nieznany, kolorowy, taki, który wcześniej znany był tylko z bajek. Czy każdy może nurkować? Co trzeba umieć, by nurkować w morskich głębinach? Jakie wyposażenie niezbędne jest na początek? Czy maska, fajka, płetwy i zegarek do nurkowania wystarczą?

Nurkowanie niemal dla każdego

Aby rozpocząć przygodę z nurkowaniem, trzeba wiedzieć, że jest to sport niemal dla każdego. „Niemal” oznacza jednak, że istnieją pewne ograniczenia. Nie zaleca się nurkowania osobom o obniżonej rezerwowej pojemności płuc lub tym, którzy cierpią na otyłość. Przeciwwskazaniem jest także nadciśnienie, choroba wieńcowa i poważne wady wzroku.

Nurkowanie wymaga dużej stabilności emocjonalnej, by pod wodą nie denerwować się, nie popadać w panikę, tylko działać spokojnie i pragmatycznie. Nie powinny więc nurkować osoby z problemami natury psychicznej.

Niezbędne umiejętności

Wielu twierdzi, że nurkować może każdy, kto umie pływać. Jednak warto zauważyć, że bardzo często uważa się, że ten, kto potrafi przepłynąć 25-metrowy basen, już jest pływakiem doskonałym. W kategoriach nurkowania takie umiejętności są niewystarczające.

Aby nurkować, konieczna jest umiejętność przepłynięcia co najmniej 200 m bez żadnych przerw na odpoczynek. Nie chodzi tu o pływanie na czas, ale umiejętność pływania ciągłego. Przepłynięcie 8 długości basenu „na raty” nie jest równoznaczne z przepłynięciem 200 m. Mało tego, każdy, kto chce nurkować, musi potrafić przepłynąć co najmniej 15 m pod wodą. Dopiero mając takie umiejętności, można rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem.

Nauka nurkowania

Aby rozpocząć nurkowanie, trzeba przejść przynajmniej wstępne szkolenie pod okiem wykwalifikowanego instruktora nurkowania. Podstawowe szkolenie dotyczące nurkowania rekreacyjnego trwa 2-3 godziny, a wiele osób, które spędzały wakacje nad Morzem Śródziemnym lub w nieco bardziej egzotycznych miejscach korzystało z tego typu zajęć, by chwilę potem cieszyć się pięknem podwodnego świata. 

Chcąc jednak przejść na kolejny poziom nurkowania, trzeba uzyskać specjalny certyfikat nurkowy jednej z nurkowych organizacji szkoleniowych. W ten sposób można zdobywać różne, kolejne umiejętności nurkowe. Bardzo popularne są kursy, które dają możliwość nabycia umiejętności, chociażby takich jak: nurkowanie we wrakach, robienie zdjęć podwodnych czy też nurkowania w suchym skafandrze.

Niezbędne wyposażenie

Chcąc nurkować tylko rekreacyjnie i podziwiać niezbyt głęboko położony podwodny świat, trzeba mieć maskę i fajkę do nurkowania, które ochronią oczy, nos i usta, a jednocześnie umożliwią widzenie pod wodą. Można założyć na stopy płetwy, bo te znacznie zwiększą prędkość poruszania się pod wodą.

Schodząc pod wodę, warto mieć na ręce zegarek do nurkowania, który będzie wyświetlać nie tylko czas. Dobre zegarki do nurkowania wskazują głębokość, na jakiej znajduje się nurek, oraz temperaturę wody, a to pozwala znacznie lepiej oceniać sytuację, w jakiej znajduje się nurek i podejmować pod wodą właściwe, rozsądne decyzje.