isport.net.pl

isport.net.pl – zdrowie, uroda, sport

rozciąganie pleców
Lifestyle

Rozciąganie mięśni dolnej części pleców

Większość przypadków ostrego bólu dolnej części pleców jest spowodowana uszkodzeniem mięśni lub więzadeł kręgosłupa lędźwiowego. Chociaż napięcie mięśni nie należy do poważnych obrażeń, ból pleców może być na tyle silny, że konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem.

Rozciąganie pleców

Ból dolnej części pleców w wyniku skurczu mięśni może być zwykle spowodowany dowolnym rodzajem ruchu, który powoduje nadmierne obciążenie dolnej części pleców. Najczęstsze przyczyny obejmują podnoszenie ciężkich przedmiotów, podnoszenie podczas skręcania, gwałtowny ruch lub upadek.

Urazy sportowe są również częstą przyczyną rozciągania mięśni pleców, szczególnie w przypadku sportów, w których występują skręcenia, wszelkiego rodzaju nagłe uderzenia lub gwałtowne ruchy.

Objawy mogą wahać się od łagodnego do wyniszczającego bólu. Typowe objawy rozciągania mięśni pleców:

– Ból jest zwykle zlokalizowany w odcinku lędźwiowym, podczas gdy ból nie promieniuje do nogi (jak w rwie kulszowej);
– Ból dolnej części pleców może wystąpić po naciśnięciu;
– Ból zwykle pojawia się nagle;
– Pacjent zwykle czuje się lepiej, gdy odpoczywa, ból może wystąpić w pozycji stojącej, a także może utrudniać chodzenie.

Leczenie rozciągania mięśni pleców

Na szczęście takie uszkodzenia ustępują z czasem, z reguły problem rozwiązuje się w ciągu 3-4 tygodni. Biorąc pod uwagę, że dopływ krwi w tym obszarze jest dobry, niezbędne składniki odżywcze i białka niezbędne do leczenia są dostarczane w wystarczających ilościach, co skraca czas powrotu do zdrowia.

Jeśli okres bólu dolnej części pleców trwa dłużej niż dwa tygodnie, mięśnie zaczynają słabnąć, ponieważ ból powoduje, że większość pacjentów ogranicza aktywność. Brak aktywności prowadzi do hipotrofii mięśni, a następnie osłabienia, co z kolei prowadzi do zwiększonego bólu, ponieważ mięśnie stają się w mniejszym stopniu zdolne do trzymania kręgosłupa.

forumsportu.com.pl