isport.net.pl

isport.net.pl – zdrowie, uroda, sport

Wakacje z rodziną
Lifestyle Turystyka

Bon turystyczny – gdzie wykorzystać i czy jeszcze można?

Pierwsza edycja realizacji bonu turystycznego dobiegła końca. Wykorzystać bon turystyczny mogliśmy do 31 marca 2023. Jakie usługi obejmowała? Czy będziemy mogli jeszcze płacić bonem? Świadczenie Polskiego bonu turystycznego straciło ważność z końcem marca, na czym polegała realizacja bonu i czy będzie nowa dopłata na każde dziecko? W jaki sposób można było wykorzystać bon turystyczny w wysokości 500 zł i jaką listę podmiotów obejmował. Jak można było aktywować bon i na jakich zasadach on działał oraz gdzie go wykorzystać.

Z tego artykułu dowiesz się

  • na czym polegał bon turystyczny
  • jak można było skorzystać z bonu
  • nowe plany

Czym był bon turystyczny i na co go zrealizować?

Bon turystyczny to forma wsparcia finansowego udzielanego przez rząd lub inną instytucję dla promowania turystyki w danym kraju. Celem bonu turystycznego jest zachęcenie obywateli do podróżowania i korzystania z usług turystycznych w kraju. Zazwyczaj bon przyjmuje formę środków pieniężnych lub voucherów, które mogą być wykorzystane na zakup usług turystycznych, takich jak noclegi, transport, rekreacja, wyżywienie itp. Kwota bonu oraz zasady jego wykorzystania różnią się w zależności od kraju i programu wsparcia. Bon ma na celu stymulowanie lokalnej branży turystycznej, generowanie większych dochodów dla przedsiębiorstw turystycznych oraz wspieranie miejsc pracy związanych z sektorem turystycznym. Dodatkowo, bon może także przyczynić się do ożywienia regionów, które zazwyczaj są mniej popularne wśród turystów. Bon to świadczenie przysługujące na każde dziecko w wysokości 500 zł. Po Pandemii Covid-19 miało to być wsparcie nie tylko dla rodzin wielodzietnych ale również dla podmiotów głównie turystycznych. Zrealizować bon można było na terenie całej Polski a lista podmiotów, gdzie można było opłacić pobyt była długa. Obejmowała ona między innymi pobyt w hotelu, w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach czy różnego rodzaju parków rozrywki. Z pomocą bonu usług za które można było płacić było mnóstwo, a na każde dziecko dostawano 500 zł. Najpopularniejszy sposób wykorzystania bonu to usługi hotelarskie i parki rozrywki. Wprowadzenie bonu miało na celu pobudzenie branży turystycznej, która ucierpiała w czasie pandemii Covid-19 i związanych z nią obostrzeń. W ramach wsparcia dla przedsiębiorców sektorów turystycznych, rząd wprowadził program „Turystyczny bon”, który pozwolił na pobudzenie obrotów w branży i zachęcił Polaków do turystyki w kraju. Głownie był skierowany do polskich rodzin i miał być bonem na wakacje.


Bon stał się bardzo popularny wśród rodzin z dziećmi, które wykorzystywały go na beztroski weekendowy wypad, a także wśród turystów chcących zwiedzać Polskę i skorzystać z różnych atrakcji turystycznych. Warto również dodać, że bon można było wykorzystać na wiele różnych sposobów, dzięki czemu można było zrobić coś dla siebie i swojej rodziny, a także wesprzeć branżę turystyczną w Polsce. Bon na początku można było realizować do 2022 roku, jednak rząd zdecydował się na przedłużenie świadczenia.

Gdzie i w jaki sposób był dostępny bon turystyczny?

Bony były dostępne na koncie zus,  a także można było je otrzymać od pracodawców w formie dofinansowania urlopu. Dodatkowo, bony były sprzedawane przez wiele biur podróży oraz przez niektóre hotele i ośrodki wczasowe. Aby zrealizować płatność z bonu trzeba było dokonać rezerwacji dowolnego pobytu turystycznego w Polsce i zapłacić za niego z wykorzystaniem bonu za pomocą specjalnego kodu przypisanego do konta zus. Aktywować kod można było za pomocą numeru telefonu. Na terenie polski można było wykorzystać 500 zł na każde dziecko.  Bon był dystrybuowany za pośrednictwem banków, które umożliwiały jego nabycie przez platformę usług elektronicznych lub aplikację mobilną. Po zakupie bonu, można było z niego skorzystać w wybranych obiektach turystycznych w Polsce, takich jak hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki wypoczynkowe i SPA oraz kulturalnych i rekreacyjnych miejscach, obejmował on więc usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Bon uprawniał do częściowego pokrycia kosztów pobytu, nie przysługiwał natomiast zwrot pieniędzy w przypadku niewykorzystania jego całościowej wartości. 

Czy rząd planuje drugą edycje bonu? 

Poprzednia edycja bonu okazała się wielkim sukcesem, wsparła ona wiele przedsiębiorstw, które go akceptowały a usług za które można było zapłacić było wiele. Wakacyjny bon stracił ważność 31 marca 2023. Na początku roku zaczęły się pojawiać informacje o nowym świadczeniu w formie bonu natomiast rząd zdecydowanie rozwiał wątpliwości. Ostatecznie zostało ogłoszone, że w 2023 roku nie będzie kolejnej edycji bonu. Rząd zdecydował się skierować finanse na wsparcie innych form pomocy dla branży turystycznej, takich jak dotacje czy ulgi podatkowe. Decyzja ta wywołała różne reakcje wśród przedsiębiorców, zwłaszcza branży turystycznej. Niektórzy z nich wyrazili rozczarowanie, ponieważ korzystanie z bonu przynosiło im duże korzyści i pozwalało na przetrwanie w trudnym dla branży okresie. Inni natomiast stwierdzili, że to dobry sygnał dla rynku, ponieważ oznacza to, że sytuacja gospodarcza jest lepsza i rząd może skierować swoje działania w innych kierunkach. Większość przedsiębiorców zgodnie stwierdziła jednak, że bez względu na decyzję rządu, będą dalej działać i walczyć o przetrwanie swoich firm. Według najnowszych informacji żadne dodatkowe świadczenie nie będzie przysługiwać.

Program bonu miał na celu wspracie krajowej turystyki, okazał się takim sukcesem, że jego ważność była przekładana z końca marca 2022 do końca marca 2023. Program miał na celu pomoc polskim rodzinom tak aby mogły skorzystać z przyznanych środków finansowych na różne cele, głównie były to usługi hotelarskie oraz wszelkiego rodzaju  parki rozrywki. Realizacja bonu była bardzo prosta, wystarczył kod aktywacyjny, który podawało się w placówce i pieniądze były automatycznie zabierane z konta zus. Płatność była przyjmowana niemal wszędzie.