Większość ludzi ufa informacjom dotyczącym kalorii na opakowaniach żywności. Służą one jako wskazówka, gdy ktoś chce utrzymać wagę lub schudnąć. Dobrze znana praktyczna zasada brzmi: „jeśli przyjmujesz mniej kalorii niż spalasz, tracisz na wadze”. Jednak w praktyce nie jest to takie proste. Organizm wykorzystuje składniki odżywcze na różne sposoby. Są kalorie, które, powodują szybsze chudnięcie. Ta wiedza jest kluczowa przy obliczaniu kalorii.
Czy kalorie z tłuszczu, węglowodanów i białka są takie same?
Źródła kalorii można podzielić na trzy grupy:
• tłuszcze,
• węglowodany,
• białko.
Węglowodany i tłuszcz są częstymi przyczynami otyłości. Większość węglowodanów i tłuszczów może być łatwo trawiona przez nasz organizm. Duża dawka energii na raz jest dobra, gdy uprawiamy sport. Jeśli nie, kalorie natychmiast „idą w biodra”. Skutkiem może być otyłość.
Inaczej jest z białkiem i węglowodanami złożonymi, takimi jak produkty pełnoziarniste. Organizm potrzebuje czasu i siły, aby je strawić, co jest ważną zaletą podczas odchudzania. Czujemy się syci i nie tyjemy.
Są też kalorie, których organizm po prostu nie trawi.
Niestety tabele kalorii na opakowaniach żywności nie podają żadnej informacji o tym, ile energii faktycznie zużywa organizm.
Obliczanie kalorii — tabele kalorii mogą być mylące
Tabele kalorii są w zasadzie przybliżonym przewodnikiem po tym, ile energii dostarczamy swojemu ciału. Jednak 100 kalorii z fruktozy nie jest porównywalne do 100 kalorii ze zdrowych tłuszczów. Ponieważ fruktoza uruchamia zupełnie inne procesy metaboliczne w organizmie. Podnosi poziom insuliny, co wywołuje apetyt. Jednocześnie w dłuższej perspektywie zmniejsza się zużycie energii przez organizm.
Orzechy zawierają dużo tłuszczu i od dawna są uważane za bomby kaloryczne, ponieważ zawierają więcej kalorii niż czekolada. Powszechnie wiadomo, że są zdrowe, dają uczucie sytości na długi czas, ale są tłuste. To prawda — mają sporo kalorii, jednak mimo zawartego w nich tłuszczu działają odchudzająco. Dzieje się tak, ponieważ zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, regulujące metabolizm i przyspieszające spalanie.
Nieprzetworzone orzechy nie ulegają całkowitemu rozkładowi. Dlatego patrzenie na kalorie orzechów jest mylące.
Każdy inaczej zużywa kalorie
To nie tylko kwestia jedzenia, ale także nas i naszego organizmu. Każdy inaczej przetwarza kalorie. Powodów jest wiele:
• Wiek,
• Płeć,
• Wzrost,
• Waga,
• Indywidualna flora jelitowa,
• Choroby,
• Pora dnia.
Sport i ćwiczenia zmniejszają apetyt
Jest jeden kluczowy czynnik, który utrudnia obliczanie kalorii: głód. Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy mało ćwiczą, nadal mają duży apetyt i dlatego jedzą zdecydowanie za dużo. Z pomocą może przyjść aktywność fizyczna. Osoby uprawiające sport potrzebują więcej energii, ale ich apetyt nie wzrasta w takim samym stopniu. Oznacza to, że chociaż ludzie uprawiający sport dużo konsumują, nie odczuwają głodu w takim stopniu jak ci, którzy są mało aktywni. To z kolei prowadzi do utraty wagi lub utrzymania wagi.
Warzywa i produkty pełnoziarniste zapewniają sytość przez długi czas
Zaleca się świeżą żywność i samodzielne gotowanie. Zamiast liczyć kalorie, warto zwracać uwagę na składniki odżywcze: wystarczającą ilość warzyw i białka. Dzięki temu łatwiej utrzymać wagę, a nawet schudnąć, nie rezygnując z przyjemności.