isport.net.pl

isport.net.pl – zdrowie, uroda, sport

rodzaje jogi
Lifestyle

Joga w domu – ćwiczenia ciała i ducha

Joga to nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale cała filozofia. Pierwsze wzmianki o jodze pochodzą z III wieku przed naszą erą. Najczęściej joga jest tłumaczona jako zatrzymanie zmysłów. Jest wiele rodzajów jogi, ale każda z nich ma za zadanie sprawić, by ciało i umysł złączyły się w jedno. Czy można ćwiczyć jogę w domu? A może lepiej zapisać się na zajęcia?

Joga w domu – od czego zacząć?

Zajęcia jogi są organizowane w wielu miejscach, dlatego bez problemu każdy może zapisać się w swojej miejscowości na kurs. Można także rozpocząć praktykowanie jogi samodzielnie w domu. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy na początku rozpocząć od prostych ćwiczeń. W internecie jest bardzo dużo materiałów, które można wykorzystać. Dostępne są także różnego rodzaju książki, które krok po kroku pokazują, jak wykonać daną pozycję. Z początku wszystko może wydawać się trudne, jednak z czasem będzie coraz łatwiej. Ciało zacznie się rozciągać i będzie można praktykować trudniejsze asany. Należy jednak pamiętać, że wszystkie ćwiczenia muszą być wykonywane zgodnie z zaleceniami prowadzącego lub zapisów w książce. Jogę w domu mogą praktykować wszyscy, choć osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z asanami, mogą wcześniej zapisać się na kilka zajęć z instruktorem. On wskaże prawidłową postawę i skoryguje ewentualne błędy.

Co dają zajęcia jogi?

Dla wielu osób joga jest filozofią życia. Nie chodzi w niej o wzmocnienie mięśni czy wysmuklenie sylwetki, choć to także jest efektem ćwiczeń. Przede wszystkim joga ma wyciszyć organizm i sprawić, że umysł połączy się z ciałem. Podczas zajęć jogi dużą uwagę przykłada się do oddechu, który jest ważny nie tylko podczas ćwiczeń, ale przez cały czas. Na początku zajęć instruktor przedstawia kilka pozycji, które mają na celu unormowanie oddechu. Następnie wykonywane są różne pozycje, które dostosowane są do poziomu grupy. W przypadku początkujących osób najwięcej uwagi przykłada się do pozycji stabilizujących kręgosłup, rozluźniających oraz synchronizacji oddechu z ćwiczeniami. Na zajęciach dla zaawansowanych wykonywane są trudniejsze asany, które mają wzmocnić mięśnie wszystkich partii ciała. Dzięki praktyce jogi można wyciszyć się i zrelaksować.

Jakie są rodzaje jogi?

Można wyróżnić kilka stylów jogi. Wśród najpopularniejszych jest Ashtanga joga, Vinyasa joga, Joga Iyengara, Kundalini joga czy Yin joga. Każda z nich ma nieco inną formę, jednak cel jest ten sam – zrównoważenie ciała i umysłu. W zależności od szkoły można wybierać spośród wielu rodzajów jogi. W Polsce jest także podział na jogę kręgosłupa, twarzy, jogę odchudzającą czy modelującą mięśnie brzucha. Organizowane są zajęcia dla dorosłych oraz dla dzieci. Można niejednokrotnie także zapisać się na jogę dla seniorów bądź na zajęcia pranajamy, która ma na celu kontrolowanie przepływu energii przez ciało. Bez względu na rodzaj jogi, warto rozpocząć praktykowanie asan, aby poprawić kondycję swojego ciała i umysłu. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, dlatego można zacząć od zaraz, by poczuć się lepiej.