Choć nawet części zawodowych dietetyków trudno jest się z tym pogodzić, badania nie pozostawiają wątpliwości – jeżeli człowiek chce dożyć późnego wieku w dobrym zdrowiu, najlepszym wyborem jest dieta wegańska lub wegetariańska. Jednak większość osób jest przyzwyczajona do dość monotonnej, często opartej na mięsie diety, i trudno jest im ją zmienić. Jak przejść na weganizm? O czym koniecznie trzeba się dowiedzieć i jakich zasad przestrzegać?
Składniki pokarmowe
Przekonanie o istotnej roli mięsa w diecie wzięło się stąd, że zawarte są w nim wszystkie aminokwasy budujące białka zwierzęce, a więc i nasze mięśnie i inne tkanki. Jednak zwierzęta roślinożerne nie mają niedoborów aminokwasów, ponieważ rośliny również je zawierają – nie ma po prostu takiej, która zawiera ich pełen zestaw. Tak więc dieta oparta na produktach roślinnych również dostarcza wszystkich potrzebnych człowiekowi aminokwasów, dodatkowo – w prostszej i łatwiejszej do przyswojenia formie, nieobciążonej na przykład tłuszczami nasyconymi. Rośliny strączkowe zawierają prawie pełen zestaw aminokwasów, a posiłek, w którego skład wchodzą soczewica i ryż, pełen.
Oprócz białek, które stanowią główny materiał budulcowy, nasze organizmy potrzebują również węglowodanów – paliwa, które dostarcza nam energii, tłuszczy, najlepiej tych nienasyconych, czyli również pochodzenia roślinnego, witamin i minerałów. Wszystkie te elementy są zawarte w roślinach, czy to w owocach, ziarnach, czy innych jadalnych częściach. Wyjątek stanowi witamina B12, którą niektóre osoby spożywające wyłącznie produkty pochodzenia roślinnego powinny suplementować – jest ona zawarta głównie w mleku i jego przetworach, jajkach, mięsie, ale również w grzybach.
Jak komponować wegańskie posiłki
Każdy, kto chce przejść na dietę wegańską, powinien zaopatrzyć się w kilka dobrych wegańskich książek kucharskich, a także przygotować się na próbowanie nowych rzeczy i znacznie bardziej różnorodne posiłki. Na odkrycie czeka całe mnóstwo smaków i dań, których dotąd nie miało okazji się poznać. Szybko przekonamy się, że warzywa są nudne i bez smaku tylko wtedy, kiedy nie potrafimy ich przyrządzić. Z uwagi na usunięcie z diety wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, nie tylko mięsa, trzeba zadbać o to, by nasze posiłki były pełnowartościowe, a uda się to osiągnąć właśnie poprzez używanie wielu różnorodnych warzyw, owoców i grzybów i próbowanie dań z różnych stron świata, gdzie dieta bazująca na roślinach jest normą.
Weganizm a wegetarianizm
Nie wiesz, jaka jest różnica? Weganie nie spożywają żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, podczas gdy wegetarianie tylko tych pozyskiwanych poprzez zabicie zwierzęcia, czyli mięsa, ale też takich rzeczy jak żelatyna, koszenila czy podpuszczka. Jeżeli chcemy przejść na weganizm, dieta wegetariańska i „wyłączanie” z codziennych posiłków kolejnych produktów pochodzenia zwierzęcego może być dobrym etapem przejściowym i ułatwić nam odzwyczajenie się od nich, przy jednoczesnych zgłębianiu tajników kuchni roślinnej.