isport.net.pl

isport.net.pl – zdrowie, uroda, sport

zasady gry w golfa
Lifestyle

Golf to rozrywka tylko dla bogaczy?

Gra w golfa przez wiele osób uznawana jest za prestiżowy sport, dostępny jedynie dla wybrańców. Pomimo tego, że zasady gry w golfa nie są szczególnie skomplikowane, to jednak wielu osobom ich opanowanie sprawia nie ladą trudności. Reguły aktualizowane są co 2 lata przez odpowiedzialne za to organizacje, niemniej jednak podstawowe zasady gry pozostają wciąż niezmienne.

Na czym polega granie w golfa?

Celem gry w golfa jest przejście całego pola golfowego, które zazwyczaj składa się z 18 dołków. Oczywiście, zdarzają się także mniejsze pola, w skład których wchodzi zaledwie 9 dołków.

Zawodnik rozpoczyna grę z kolejnych miejsc startowych, a jego zadaniem jest finalne umieszczenie piłki w dołku. Każdy dołek ma normę, która określa ilość uderzeń, w jaką powinien zostać pokonany przez zawodnika. Jeśli dołek oznaczony jest jako par 4 oznacza to, że gracze powinni pokonać go przy pomocy czterech uderzeń w piłeczkę golfową. Jeśli gracz osiągnie niższy wynik, naprawdę może być z siebie dumny.

Po przejściu każdego dołka gracze spisują swoje wyniki na specjalnych kartach.

Jak wygląda etykieta, jeśli chodzi o granie w golfa?

Wystarczy odwiedzić najpopularniejsze pola golfowe w Polsce, by na własne oczy przekonać się, że etykieta jest bardzo ważna dla każdego golfisty. Jej zasady określają, jak powinien zachować się zawodnik na polu golfowym.

Nie przestrzeganie tych zasad może narazić golfistów na dezaprobatę ze strony innych graczy. Jeśli chodzi o golfowe savoir-vivre, to jedną z głównych zasad jest zachowanie bezwzględnej ciszy, kiedy inny zawodnik zajmuje się oddaniem uderzenia. Bardzo ważne jest również punktualne stawienie się na umówioną rundę, a także uczciwość w trakcie rozgrywki. Niedopuszczalne jest oszukiwanie bądź też fałszowanie wyników gry.

Trzeba pamiętać o tym, że golfistów obowiązuje określony dress code, czyli zasady mówiące o tym, jak należy się ubrać w czasie gry. Strój powinien być przede wszystkim funkcjonalny i wygodny. Dlatego też na polu golfowym nie sposób uświadczyć gracza ubranego w jeans. Większość golfistów nosi także specjalne buty zaopatrzone w kolce, które gwarantują im stabilność podczas gry.

Najlepsze pola golfowe w Polsce

Jeszcze do niedawna golf uznawany był za grę, którą zajmowali się wyłącznie bogacze z wyższych sfer. Z racji tego, że w Polsce pojawia się coraz więcej pól golfowych, rozrywka ta dostępna jest praktycznie dla każdego. Wciąż jednak pozostają grupy społeczne, w których gra w golfa jest wręcz obowiązkowa i służy nie tylko rozrywce, ale także interesom biznesowym.

Podsumowując, granie w golfa to rozrywka, którą z pewnością warto się zainteresować. Zasady gry w golfa są wyjątkowo proste i nikomu nie powinno sprawić trudności ich opanowanie. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że w tej grze wyjątkowo ważna jest etykieta, dlatego warto skupić się na poznaniu jej zasad. W ten sposób można uniknąć gafy w trakcie rozgrywki. Bliskość natury, pięknie utrzymane pola golfowe – to wszystko sprawia, że z roku na rok golf cieszy się coraz większą popularnością.