isport.net.pl

isport.net.pl – zdrowie, uroda, sport

witaminy dla mężczyzn
Zdrowie

Witaminy dla mężczyzn – mamy tylko jedno zdrowie

Zdrowie mężczyzny nie kończy się na narządach płciowych. Mężczyźni są narażeni na choroby układu krążenia. Najczęstszą przyczyną zwolnień lekarskich u mężczyzn są schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego takie jak problemy z kręgosłupem czy ścieranie stawów. Przeciętnie doznają urazów i obrażeń częściej niż żeńska połowa populacji.

Rosnąca świadomość zdrowotna wśród mężczyzn

Mężczyźni żyją prawie 5 lat krócej niż kobiety. Wielu z nich jest mniej świadomych zdrowia, częściej ma nadwagę, podejmuje mniej środków zapobiegawczych, częściej pali i je mniej zdrowo niż kobiety. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich. Coraz więcej mężczyzn zdaje sobie sprawę, że ich zdrowie jest podstawą jakości ich życia i wszystkich innych życiowych celów.

Niektórzy lekarze twierdzą, że pacjenci płci męskiej czasami traktują swoje ciało tak, jakby mieli drugie w zapasie. Jednak w przypadku specjalnych wymagań, takich jak utrzymanie płodności, panowie są gotowi na podjęcie specjalnych kroków.

Mężczyźni i ich zdrowie

Wielu mężczyzn dba o swój samochód lepiej niż o swoje ciało. Spadek poziomu testosteronu inicjuje zmiany w różnych częściach ciała. Mężczyźni mogą również doświadczać objawów podczas andropauzy, które są podobne do tych u kobiet przechodzących menopauzę. Niektórzy mężczyźni cierpią na bezsenność, wielu przybiera na wadze, ponieważ ich wydatek energetyczny spada, skóra i włosy stają się cieńsze.

Jeśli w drugiej połowie życia spadające poziomy hormonów wywołują pierwsze oznaki starzenia, mężczyźni nie mogą już całkowicie ignorować swojego ciała. Włosy przerzedzają się, konieczne są okulary do czytania.

Zdrowy i silny na starość — jakie witaminy dla mężczyzn?

Czasu nie da się zatrzymać, ale wiele zmian fizycznych można spowolnić. Zdrowy styl życia z odpowiednią ilością ruchu i zbilansowaną dietą to podstawa zdrowego i silnego stylu życia na starość. Witaminy dla mężczyzn, których nie powinno zabraknąć w codziennej diecie to witamina C, witamina E, selen i cynk. Pomagają chronić komórki przed stresem oksydacyjnym. Ten ostatni odgrywa również rolę w utrzymaniu prawidłowego poziomu testosteronu we krwi. W medycynie empirycznej sprawdziły się różne wtórne substancje roślinne, na przykład z pestek granatu i dyni. Na wielu mężczyzn dobrze działają lignany z siemienia lnianego i izoflawony sojowe. Zbilansowana dieta obejmuje również dobre zaopatrzenie organizmu w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3.

Co mężczyzna powinien wiedzieć o prostacie?

Co drugi mężczyzna po 50. roku życia – i prawie każdy powyżej 80. roku życia – ma łagodny przerost prostaty. Ten organ wielkości kasztana leży pod pęcherzem moczowym i otacza część cewki moczowej. W miarę wzrostu naciska na pęcherz i cewkę moczową. W pewnym momencie zebrany mocz przestaje całkowicie wypływać, co powoduje zwiększoną potrzebę oddawania moczu. Gdy mężczyzna musi „oddać mocz” w środku nocy, ten narząd staje się dość irytujący, może mieć znaczący wpływ na jakość życia. W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.