isport.net.pl

isport.net.pl – zdrowie, uroda, sport

Rzeczy do nurkowania
Turystyka

Rzeczy do nurkowania, czyli jak zacząć przygodę z morską głębią

Sporty wodne to szczególnie przyjemna aktywność i dająca wiele satysfakcji, ale trzeba podchodzić do nich rozważnie, a także zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Tak jest również z nurkowaniem – choć niezbędny sprzęt do podglądania wodnych głębin można zamknąć w kilku akcesoriach, to jednak warto pomyśleć również o innych, które znacznie podniosą komfort nurkowania.

Podstawowe rzeczy do nurkowania

Najważniejsze rzeczy do nurkowania rekreacyjnego, czyli takiego, na które może pozwolić sobie praktycznie każdy, to maska, rurka oraz płetwy. Akcesoria te powinny być dobierane adekwatnie do swoich potrzeb oraz preferencji, a także rodzaju nurkowania i miejsca, gdzie zamierzamy nurkować. Na przykład do snorkeingu, czyli nurkowania polegającego na utrzymaniu się na wodzie, w zupełności wystarczy ten podstawowy sprzęt do nurkowania, niektórzy nawet rezygnują z rurki. Ale na przykład płetwonurkowanie związane jest już z posiadaniem butli, ponieważ schodzi się w wodę nawet do 40 m. Najważniejsza z podstawowego sprzętu do nurkowania jest maska, która powinna być dobierana bardzo indywidualnie, ponieważ ma przede wszystkim pasować do naszej twarzy. Dostępne maski mogą mieć jedną lub dwie szyby – te z jedną szybą zapewniają lepszą widoczność. Maska musi być szczelna, więc warto zdecydowanie ją w sklepie przymierzyć. Im bardziej zaawansowane nasze nurkowanie, tym bardziej możemy pozwolić sobie na takie gadżety jak maska z wbudowaną kamerą lub aparatem fotograficznym.

Inne przydatne akcesoria do nurkowania

Jednym z takich akcesoriów jest przede wszystkim pianka do pływania, czyli tzw. skafander. Pianki dzieli się na mokre, suche i półsuche, a ich dobór musi być adekwatny do warunków i miejsc, w jakich zamierzamy nurkować. W ciepłych morzach w sezonie zdecydowanie wystarczy cienka pianka mokra, która zabezpieczy nas przed szokiem termicznym i chłodem wody, gdy nurkowanie trwa dłużej. Do nurkowania w wodach zimnych służą pianki suche. Rzeczy do nurkowania, które również mogą nam się przydać, to sprzęt powietrzny, w skład którego wchodzi butla nurkowa, automat oddechowy i kamizelka ratowniczo-wyrównawcza. Jeżeli zamierzamy pod wodą spędzić więcej czasu, to trzeba zaopatrzyć się w te akcesoria. Inny, opcjonalny sprzęt do nurkowania to między innymi balast nurkowy, podwodne oświetlenie, latarka, głębokościomierz oraz komputer nurkowy, który posiada bardzo przydatne funkcje, np. mierzenie czasu nurkowania, głębokości, temperaturę wody oraz wiele innych, które im bardziej zaawansowane nasze nurkowanie, tym bardziej będą nam przydatne.