Sportowy survival to doskonały sposób na ciekawe spędzenie wolnego czasu, na przykład w gronie kolegów. Obecnie w tej formie coraz częściej organizuje się wyjazdy integracyjne dla pracowników firm. Aby sportowy survival był udany, trzeba wcześniej odpowiednio się do niego przygotować.
Czym jest sportowy survival i dlaczego warto się na niego wybrać?
Mianem survivalu określa się wyjazdy, w czasie których ćwiczy się sztukę przetrwania w trudnych a niekiedy nawet w ekstremalnych warunkach. Oznacza to przebywanie blisko natury i respektowanie jej praw. Dzięki wyjazdom na survival można nauczyć się, jak należy zachowywać się w trudnych sytuacjach. W trakcie wyjazdów można nauczyć się dostosowywania do warunków danego otoczenia. Bardzo często trzeba wtedy radzić sobie bez sprzętów i akcesoriów dostępnych nam na co dzień.
Survival to nabywanie umiejętności praktycznych, takich jak: orientacja w terenie, rozpalanie ognisk, organizowanie schronienia. Przy tej okazji nabywa się także wiedzę związaną z przyrodą. Wyjazdy survivalowe mocno kształtują również psychikę. W ich trakcie można nauczyć się panowania nad emocjami oraz działania w warunkach stresujących. Ćwiczy się także podejmowanie decyzji i przełamywanie lęku. Tego typu wyjazdy pomagają budować wysoką samoocenę oraz wzmacniają więzi społeczne między uczestnikami wypraw.
Jak należy przygotować się do wyprawy survivalowej?
Sportowy survival znacznie różni się od typowych wyjazdów wypoczynkowych, dlatego trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Z pewnością należy zadbać o odpowiednią odzież. Do elementów obowiązkowych zalicza się kurtki outdoor, wygodne buty oraz odzież, która zapewni ochronę zarówno przy wysokich jak i niskich temperaturach. Oprócz tego warto mieć odzież wierzchnią, przeciwdeszczową. Do odpowiednio dużego plecaka z pewnością włożyć trzeba będzie także: kompas, mapę, nóż, krzesiwo, termos, manierkę, latarkę i linkę. Jeśli chodzi o akcesoria przydatne w czasie noclegu, to z pewnością będą to śpiwory i karimaty. Oprócz warto mieć tego ze sobą apteczkę, żywność długoterminową i środek owadobójczy.
Jakie występują odmiany survivalu?
Survival kojarzony jako sztuka przetrwania najczęściej występuje w formie leśnej. Podczas takich wyjazdów uczestnicy muszą sami zorganizować sobie schronienie wraz z noclegiem, rozpalić ognisko oraz orientować się w terenie. Jednocześnie wyróżnić można survival miejski oraz wojenny. O charakterze survivalu decydować będą także warunki pogodowe oraz czas, w jakim trzeba trenować sztukę przetrwania. Survival może być też odmiennie nazywany ze względu na kształtowane umiejętności (strzeleckie, sanitarne albo łącznościowe).
Sportowy survival warto polecić wszystkim tym, którzy poszukują odmiany i chcą spędzić czas na łonie natury, wśród ciszy oraz zdrowego powietrza. Będzie on dobrym wyborem także dla wszystkich tych, którzy chcą podjąć trudne wyzwanie i sprawdzić swój charakter.
Artykuł sponsorowany