isport.net.pl

isport.net.pl – zdrowie, uroda, sport

Zdrowie

Jak rzucić palenie – korzystne zmiany w organizmie i nie tylko na skutek zaprzestania z nałogiem

Jak rzucić palenie – korzystne zmiany w organizmie i nie tylko na skutek zaprzestania z nałogiem

Papierosy są niestety plagą, która towarzyszy znacznej większości społeczeństwa. Ogromna ilość Polaków pali średnio od 15 do 20 sztuk dziennie, czyli mniej więcej całą paczkę. Niezauważalna strata pieniędzy, zdrowia oraz samopoczucia to główne przyczyny stosowania wyrobów tytoniowych. Ten artykuł ma na celu przedstawić ci kilka cennych wskazówek na temat rzucania palenia, a także przybliżyć spektrum dotyczące zdrowia palacza.

Dlaczego papierosy są złe dla ludzkiego organizmu?

Wiadomo nie od dziś, że palenie tytoniu otoczonego w bibułkę może doprowadzić do ciężkiej choroby nowotworowej płuc lub jamy ustnej. To tylko jedne z nielicznych dolegliwości, które mogą spotkać palacza. Istnieje ich oczywiście więcej, ponieważ jedno zaciągnięcie stanowi wprowadzenie w organizm ponad 4000 tysięcy substancji smolistych, wśród których można znaleźć metale ciężkie, tlenek węgla, amoniak, aceton oraz cyjanowodór. Według statystyk około 70 tysięcy Polaków i 70 milionów ludzi z całego świata umiera przedwcześnie, właśnie na skutek chorób wywołanych przez palenie papierosów.

Jakie zmiany zajdą w organizmie z momentem odstawienia wyrobów tytoniowych?

Wśród korzyści, które można znaleźć, rzucając nałóg, warto wówczas zwrócić uwagę na spore oszczędności finansowe, gdyż osoba, która pali około paczkę dziennie, zaoszczędzi wówczas blisko 450 zł w skali miesiąca. Kolejne, niżej wymienione aspekty poświęcone są bardziej ku zdrowiu. 

Zobacz co stanie się z twoim organizmem, gdy zdecydujesz się na rzucenie palenia:

Po pierwszych 20 minutach tętno i ciśnienie krwi zacznie wracać do normy. (Dym tytoniowy przyśpiesza pracę serca i zwęża naczynia krwionośne.)

Kolejne 2 godziny to czas, w którym nikotyna zaczyna opuszczać organizm. W tym czasie mogą towarzyszyć nastroje takie, jak nerwowość, rozdrażnienie, złość, niekiedy też problemy z zaśnięciem przez niespokojny umysł. (Nikotyna podnosi poziom dopaminy, a jej spadek jest przyczyną powyżej wymienionych objawów.)

Po upływie 8 godzin organizm pozbywa się przeszło połowy wchłoniętej wcześniej nikotyny, co powoduje powrót do normy całego stężenia tlenku węgla. (Zbyt wysokie stężenie nikotyny jest przyczyną nadmiernej ilości tlenku węgla, który łączy się z hemoglobiną. Utrudnia on jednocześnie przepływ tlenu do tkanek.)

Czas 24 godzin stanowi świetne pole manewru do samoistnego oczyszczania się dróg oddechowych. W tym samym momencie ryzyko chorób serca spada aż o 50%.

Po 2 dniach zmysł węchu oraz smaku znacznie zyskuje na sile.

72 godziny, tyle właśnie potrzeba, aby nikotyna została całkowicie wyeliminowana z organizmu. Towarzyszyć temu mogą bóle i zawroty głowy, nudności, lęk oraz drażliwość. Na szczęście takie objawy nie trwają zbyt długo, po czym kolejne miesiące pozwalają na powrót prawidłowego funkcjonowania narządów, ponadto zauważalne polepszenie kondycji.

Rzuć palenie z Recigar:https://recigar.pl/

Artykuł sponsorowany