isport.net.pl

isport.net.pl – zdrowie, uroda, sport

Airtrack i jego zastosowanie w akrobatyce
Sport

Airtrack i jego zastosowanie w akrobatyce

Każdy z nas przynajmniej raz wykonywał jakiekolwiek akrobacje. W końcu są one nierozłączną częścią prawie każdego sportu, a niekiedy nawet codziennego życia. Niektórzy jednak postanawiają pójść o krok dalej i zająć się nauką akrobatyki. Do takiego treningu potrzeba jednak profesjonalnego stanowiska, które pozwoli na zminimalizowanie ryzyka kontuzji, będących częstym przypadkiem wśród lekkoatletów. Myśląc o miękkim lądowaniu przy wykonywaniu salt lub przewrotów, często przychodzą nam na myśl materace sportowe, jednak specjaliści od akrobatyki odradzają ich używania. Zamiast tego stawiają oni na profesjonalne airtracki, które gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz wiele udogodnień.

Czym są ścieżki akrobatyczne airtrack?

Ścieżki akrobatyczne, ścieżki powietrzne, maty air track, airtracki… To specjalne podłoże akrobacyjne ma wiele imion, jednak wszystkie sprowadzają się do jednej definicji. Air track to specjalne podłoże akrobatyczne, które cechuje się niezwykłą miękkością, a jednocześnie sprężystością i wytrzymałością. Wszystko to dlatego, że wypełnia się je powietrzem, zamiast używać innego materiału czy gazu. Poza tym ścieżki akrobatyczne różnią się od materacy tym, że są bardzo długie i szerokie. Potrafią osiągać kilkanaście, a czasami nawet kilkadziesiąt metrów długości i szerokości, co znacznie ułatwia wykonywanie wielu akrobacji naraz.

Czemu air tracki są takie wyjątkowe?

Ścieżka powietrzna air track sprawia, że wywołanie kontuzji podczas wykonywania akrobacji jest praktycznie niemożliwe. Sam materiał, z jakiego wykonuje się takie maty, jak i fakt, że wypełnia się je powietrzem, pozwalają nawet na silne upadki bez odczuwania bólu, ani tym bardziej robienia sobie krzywdy. Co więcej, takie wykonanie skutkuje łatwością w wybijaniu się w powietrze, co pozwala szybciej opanować wiele nawet skomplikowanych akrobacji. Warto dodać, że air tracki występują w przeróżnych rozmiarach i kształtach – w akrobatyce dużą popularnością cieszy się okrągły airspot, idealny do trenowania siły wybicia, a także wypełniona powietrzem belka do ćwiczeń, spełniająca rolę równoważni gimnastycznej do nauki równowagi dla dzieci i osób dorosłych.

Airtrack poza treningiem, czyli przechowywanie i transport

Wielu sportowców skarży się na to, że maty lekkoatletyczne są nie tylko ciężkie i trudne do przewiezienia, ale również zajmują bardzo dużo miejsca. Przez to posiadanie takowej na własność wiąże się z wieloma niewygodami, a czasami wręcz okazuje się niemożliwe. Sprawa wygląda inaczej w przypadku airtracków. Ścieżki powietrzne nie tylko łatwo jest wypełnić powietrzem, ale również odpompować i złożyć. Dzięki temu kilkunastometrowe podłoże do wykonywania ćwiczeń jest bardzo lekkie i zajmuje znacznie mniej miejsca, a jego przechowywanie i przewóz prawie nigdy nie stanowią problemu. Nie można też zapomnieć o ponadprzeciętnej wytrzymałości jaką odznaczają się ścieżki gimnastyczne airtrack. Ich powierzchnię jest trudno nawet zarysować, a co dopiero uszkodzić. Dzięki temu – w przeciwieństwie do klasycznych materaców – airtracki są w stanie służyć nawet całym zespołom akrobatów przez całe lata. Między innymi dlatego są one warte swojej pozornie wysokiej ceny.

Ścieżka akrobatyczna air track a dzieci i amatorzy

Wielu z nas pewnie myśli, że skoro air tracków używają w większości zawodowi akrobaci, to że właśnie dla nich są one przeznaczone. Nic bardziej mylnego! O ile są one kochane przez profesjonalnych lekkoatletów, to zostały one stworzone również, a może i przede wszystkim, z myślą o osobach uczących się gimnastyki. W końcu głównym zadaniem ścieżki akrobatycznej jest zapobieganie wypadkom podczas treningu, a nie da się zaprzeczyć, że wśród początkujących lekkoatletów zdarzają się one dużo częściej. Dlatego też air track będzie doskonałym rozwiązaniem zarówno dla amatorów gimnastyki, jak i nierozważnych dzieci, które także często zwracają się ku temu sportowi.