isport.net.pl

isport.net.pl – zdrowie, uroda, sport

domowe sposoby na zatoki
Zdrowie

Czy istnieją skuteczne domowe sposoby na zatoki?

Gorący rosół z kurczaka, inhalacje, okłady z cebuli itp. – istnieje wiele domowych sposobów na infekcję zatok. Można je stosować jako wsparcie leczenia lub jako środek pierwszej pomocy.

Czy warto stosować domowe sposoby na zatoki?

Domowe środki zaradcze mogą złagodzić dyskomfort i uzupełnić leczenie. W przypadku chorych zatok ważne jest, aby rozrzedzić śluz — pijąc dużo płynów, jedząc rosół i robiąc inhalacje. Pomagają też okłady z cebuli. Jednak jeśli objawy nie ustąpią po tygodniu, należy udać się do lekarza.

Środki domowe na zapalenie zatok — płyny wspomagają proces gojenia

Przede wszystkim podczas infekcji należy przyjmować dużo płynów. Aby pomóc organizmowi się zregenerować, osoby cierpiące na zapalenie zatok powinny spożywać co najmniej dwa litry wody dziennie. Płyny wspomagają proces gojenia. Bardzo popularnym domowym środkiem na infekcję zatok są herbatki ziołowe, które mają działanie obkurczające i przeciwzapalne. Należą do nich herbaty miętowe czy rumiankowe, ale także specjalne mieszanki ziołowe z eukaliptusem, tymiankiem, koprem włoskim i szałwią. Łagodzą objawy i dostarczają składników aktywnych wspomagających w walce z infekcją.

Ponadto w walce z infekcją mogą być pomocne słabe roztwory soli, które rano i wieczorem stosuje się do płukania nosa. 200 ml ciepłej wody wymieszanej ze szczyptą soli morskiej i aplikowane do nosa zwiększa aktywność rzęsek i wspomaga usuwanie wydzieliny.

Rosół jako domowy środek wykrztuśny

Rosół jest nie tylko smaczny, ale także ma działanie rozgrzewające. Gorąca para nawilża błony śluzowe i jest dobra dla dróg oddechowych, dlatego domowy rosół jest świetnym domowym lekarstwem na infekcje zatok. W czym tkwi jego sekret? Rosół zawiera białko cysteinę, które działa lekko przeciwzapalnie i obkurczająco na błony śluzowe. Dodatkowo zawarte w nim witaminy oraz cynk i żelazo wspierają układ odpornościowy.

Inhalacje na infekcje zatok

Inhalacje z rumiankiem dobrze nadają się do rozrzedzania zablokowanego śluzu w nosie oraz do nawilżenia suchych błon śluzowych. Gorąca para łagodzi podrażnione błony śluzowe i udrażnia drogi oddechowe. Olejki eteryczne są również popularne jako dodatki do kąpieli. Parę kropli dodanych do wody pomaga złagodzić dyskomfort w górnych drogach oddechowych. Opary nie docierają jednak do oskrzeli ani zatok przynosowych, a jedynie wspomagają leczenie zapalenia zatok preparatami, które udrożniają drogi oddechowe i łagodzą stan zapalny bezpośrednio u źródła zakażenia.

Domowe sposoby na zatoki — wszechstronna cebula

Osoby cierpiące na zapalenie zatok czasami skarżą się na ból ucha, zwłaszcza wieczorem i w nocy. Zapalenie zatok rozciąga się na ucho środkowe i zawęża wentylację do rurek usznych. Może to prowadzić do podciśnienia lub nadciśnienia, które powoduje ból ucha. W tym przypadku mogą pomóc olejki eteryczne z cebuli.
Wystarczy posiekać cebulę i zawinąć w gazę. Taki kompres należy przymocować do bolącego ucha za pomocą czapki lub opaski na głowę. Olejki eteryczne zawarte w cebuli rozluźniają śluz i łagodzą stany zapalne.