isport.net.pl

isport.net.pl – zdrowie, uroda, sport

kij golfowy
Zakupy

Rodzaje kijów golfowych

Golf często jest traktowany jako sport dla ludzi nie mających co robić z wolnym czasem, dla ludzi bogatych. Nikt jednak nie twierdzi nic podobnego, gdy mowa o bilardzie. A to właśnie ta forma spędzania wolnego czasu była zarezerwowana dla XVII-wiecznej arystokracji francuskiej. I tak jak bilard na stałe zadomowił się wśród wszystkich warstw społeczeństwa, tak i golf powoli wkrada się w łaski coraz większej rzeszy spragnionych rozrywki ludzi. Należy więc powiedzieć kilka słów o rodzajach kijów golfowych.

Woody

Dłuższe kije golfowe wykorzystywane, gdy piłkę należy posłać daleko.

Driver

Dobry początek to niemal zawsze gwarancja wygranej. W golfie do pierwszego uderzenia wykorzystywane są kije golfowe typu driver. Ich cechą charakterystyczną jest wielkość. Są najdłuższymi ze wszystkich dostępnych rodzajów. Co ciekawe należą również do jednych z najlżejszych. Inną wyróżniającą cechą kija driver jest wielkość jego główki. Osiąga rozmiary niespotykane wśród innych kijów golfowych. Rzadko wykorzystuję się kij driver do uderzenia z ziemi. Wcześniej układa się pod piłkę specjalną podstawkę – tee.

Wszystkie te zabiegi mają konkretny cel. Pierwsze uderzenie ma za zadanie posłać piłkę jak najdalej, co ułatwić ma rozmiar drivera. Szczególnie dużo trudności mają z tym zadanie początkujący gracze. Bardziej zaawansowani decydują się na wybór mniejszych kijów. Pozwala to na bardziej precyzyjne i mocniejsze uderzenie, wymaga jednak znacznie większych umiejętności.

Fairway woody

O mniejszej główce i nieco krótszy od kija driver również jest wykorzystywany przy uderzeniach mających posłać piłkę na znaczne odległości. Różnica polega na tym, że uderza się nim w średnio wysokiej trawie i z ziemi.

Iron

To właśnie te kije golfowe najczęściej możemy zobaczyć rękach graczy. Nazwa wywodzi się od materiału z którego bardzo długo wytwarzano główki do tego rodzaju kijów. Współcześnie spotkać można nie tylko takie wykonane z żelaza, ale również grafitowe. Irony kupuje się przeważnie w zestawach w skład których wchodzą kije o numeracji od 2 do 9. Przy czym im niższy numer tym na większą odległość można kijem posłać piłkę, co wynika z budowy główek kijów golfowych typu Iron.

Wedge

Kolejnym rodzaj to kije golfowe z rodziny Wedge. Budową przypominają nieco Irony, służą jednak do innych zadań. Wykorzystuje się je przy trudnych, wymagających finezji uderzeniach. W jej skład wchodzą kije PW wykorzystywane średnio dalekich uderzeń o wysokiej trajektorii oraz LW wykorzystywane do krótkich uderzeń o bardzo wysokiej trajektorii lotu.