isport.net.pl

isport.net.pl – zdrowie, uroda, sport

Zakupy

Dobra rakieta tenisowa – o czym pamiętać przy jej zakupie?

Rakiety tenisowe są obecnie oferowane w wielu wariantach do wyboru. O czym powinno się pamiętać wtedy, gdy zamierza się kupić własną rakietę do tenisa? Pod uwagę trzeba będzie wziąć wtedy parę czynników, aby gra była komfortowa i efektywna.

 

Dlaczego dobór rakiety tenisowej jest taki ważny?

Wybranie odpowiedniej rakiety do tenisa ma duże znaczenie, ponieważ tylko wtedy, gdy zostanie ona właściwie dobrana do potrzeb gracza, będzie mógł on łatwo z niej korzystać.

 

W sklepach tenisowych można znaleźć obecnie bardzo dużo różnych rakiet, dlatego osoby początkujące często nie wiedzą, na jakie parametry powinno się zwrócić uwagę przy zakupie takiego sprzętu.

 

Dobra rakieta pozwoli na uzyskanie optymalnego pola odbicia piłki, pozwoli na wygenerowanie wysokiej siły odbicia oraz rotacji piłki, a także zapewni właściwe czucie.

 

Oczywiście, dla osoby początkującej nie ma potrzeby wybierania profesjonalnej rakiety tenisowej, na przykład jak Babolat Pure Aero. Można wtedy zdecydować się również na tańszy model, który będzie świetnie sprawdzał się podczas nauki gry na korcie tenisowym.

 

O czym pamiętać przy kupnie rakiety tenisowej?

Na parametry rakiety tenisowej wpływają przede wszystkim jej materiał oraz konstrukcja. Warto więc poznać najważniejsze parametry rakiet, na które powinno się zwrócić uwagę przy zakupie tego typu wyposażenia.

 

1. Materiał

Najlepiej zdecydować się na rakietę tenisową, która została wyprodukowana z materiału grafitowego albo carbonowego. Należy natomiast unikać rakiet aluminiowych.

 

Grafit, zarówno 100%, jak i kompozyt grafitowy, to bardzo często polecane materiały dla osób początkujących, a także świetnie sprawdzają się dla bardziej zaawansowanych graczy. Carbon z kolei uznawany jest za najlepszy materiał do wykonania rakiety tenisowej.

 

2. Waga

Ważnym czynnikiem przy wyborze odpowiedniej rakiety tenisowej będzie jej waga.

 

Cięższe rakiety polecane są dla osób bardziej doświadczonych, natomiast lżejsze dla początkujących, ponieważ lekką rakietą można znacznie łatwiej manewrować, a także nie powoduje ona tak dużego zmęczenia ręki. Lekkie rakiety tenisowe są również częściej wybierane przez kobiety, natomiast z cięższych korzystają mężczyźni.

 

3. Balans

Wśród parametrów rakiet tenisowych znajduje się również ich balans. Termin ten odnosi się do środka ciężkości rakiety.

 

Balans rakiety tenisowej może przypadać na jej główkę, na uchwyt, a także może być wyrównany. Balans na główkę daje więcej siły uderzenia, natomiast na uchwyt pozwala na uzyskanie lepszej kontroli nad rakietą.

 

Czy dobra rakieta tenisowa musi być droga?

Koszty związane z zakupieniem rakiety tenisowej mogą być zróżnicowane. Markowe rakiety dla osób początkujących można zakupić w cenach rozpoczynających się już od około 100 złotych, natomiast te dla bardziej doświadczonych graczy mogą kosztować nawet ponad 1000 złotych.

 

Dobra rakieta tenisowa nie musi być bardzo droga, nawet wtedy, gdy kupuje się model dla bardziej zaawansowanego zawodnika. Warto też szukać promocji, dzięki którym można dodatkowo zaoszczędzić na zakupach.