isport.net.pl

isport.net.pl – zdrowie, uroda, sport

jak przyspieszyć metabolizm
Zdrowie

Kilka sposobów na to, aby przyspieszyć metabolizm

Walka z kilogramami najczęściej łączy się z odpowiednią dietą, jednak nawet dieta cud jest mało skuteczna, gdy szwankuje nasz metabolizm. Na jego właściwie działanie ma wpływ bardzo wiele czynników, ale istnieją sprawdzone sposoby na to, aby go skutecznie podkręcić. Co to za metody i jak przyspieszyć metabolizm?

Co to takiego metabolizm?

Terminem tym określa się wszystkie procesy chemiczne, jakie zachodzą w organizmie, a które prowadzą do wytwarzania energii. W jego wyniku powstaje więc siła, która wykorzystywana jest do pracy wszystkich organów i układów w naszym ciele. Metabolizm odpowiada więc za trawienie, oddychanie, odbudowę komórek i pracę naszych narządów, a także chudnięcie. Na jego jakość ma wpływ bardzo wiele czynników, np. wiek czy płeć.

Jak przyspieszyć metabolizm – aktywność fizyczna

Systematyczny ruch jest jednym z najlepszych sposobów na przyspieszenie metabolizmu. Najnowsze badania wykazują, że aby nasz metabolizm pracował na właściwych obrotach, to powinniśmy poświęcać na regularny i umiarkowany ruch co najmniej 150 minut w tygodniu. Ilość tę można podzielić sobie na trzy, cztery lub pięć dni w tygodniu, ale dzienna wartość nie powinna być mniejsza niż 30-35 minut.

Jeśli chodzi o rodzaj aktywności fizycznej, to nie powinna ona być zbyć intensywna, a raczej dostosowana do możliwości naszego organizmu. Świetnie więc sprawdzą się szybkie spacery, marsze, marsze połączone z lekkim biegiem, jazda na rowerze oraz pływanie.

Właściwa dieta, która przyspieszy metabolizm

Nie mniej istotne jest również to, co zjadamy. Jak przyspieszyć metabolizm dietą? Warto przede wszystkim włączyć większe ilości zdrowego i pełnowartościowego białka, a także warzywa i zdrowe węglowodany. Nie sprawdzą się w tym przypadku głodówki – ograniczenie liczby kalorii prowadzi do spowolnienia naszego metabolizmu, zdecydowanie więc nie można odmawiać sobie posiłków. Ważne jest także, aby spożywać je o stałych porach. Doprawiajmy również posiłki odpowiednimi przyprawami – chili, imbir, cynamon, a nawet pieprz to sposoby na szybszą przemianę materii.

Dużo pijmy

Konsekwencją zdrowej diety jest także przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, w tym przede wszystkim wody. Właściwe nawodnienie organizmu ma bardzo duże znaczenie dla naszego metabolizmu. Zdecydowanie należy pić dużo przede wszystkim niegazowanej wody, ale istnieją również inne napoje, które przyspieszą naszą przemianę materii. Jest to między innymi zielona herbata.

Nie stresujmy się i wysypiajmy

Długotrwały stres ma bardzo negatywny wpływ na cały nasz organizm, dlatego należy zdecydowanie z nim walczyć. Pomocne w walce są oczywiście aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, a także odpowiednia ilość snu. Liczne badania dowodzą, że osoby, które poświęcają na sen zbyt małą ilość czasu, znacznie szybciej tyją i gorzej radzą sobie ze stresem, a to także wpływa na pogorszenie metabolizmu. Jaka jest optymalna ilość snu? Zazwyczaj jest to około 7-8 godzin, ale najlepiej znaleźć własny złoty środek, a wszelkie niedobory starać się szybko uzupełniać.